Lehet prémium egy autó attól, hogy kevesebbet kér az energiából, a parkolóhelyből és a figyelmünkből? Az Audi A2 e-tron ezt a gondolatot teszi kézzelfoghatóvá. Egy kompakt ötajtós, amelynél a látványos gyorsulás mellé ugyanolyan hangsúllyal kerül a fogyasztás és a használható tér. A kérdés az, hogy az észszerűség önmagában elég vonzó luxus-e az Audi árcédulájához.

Ez gyári adatokon és hivatalos sajtóképeken alapuló bemutató, nem menetpróba. A műszaki táblázatok a 2026. október 1-jei adatlapokat követik; a magyar árakat október 20-án ellenőriztük. Két látványos adatot már az elején érdemes szétválasztani: a 12,8 kWh/100 km a 140 kW-os, Efficiency csomagos autóé, a 646 km-es WLTP-hatótáv a 170 kW-osé. Audi: bemutató.

Ismerős név, mai arányok

A képeken az A2 magas utasterű, rövid orrú autónak látszik: a tetőív és a rövid túlnyúlások erősebben meghatározzák a karakterét, mint egy hosszú motorháztető. Az eredmény szokatlanabb a hagyományos prémium ferdehátúaknál. A keskeny nappali fények, a sötét orrpanel és a vízszintes hátsó lámpák közben jól felismerhető Audi-arcot adnak neki. Hogy szép-e, ízlés kérdése; a forma legalább egy világos műszaki célt követ.

Méret vagy kapacitásAudi A2 e-tron
Hosszúság4324 mm
Szélesség, tükrök nélkül / tükrökkel1789 / 2039 mm
Magasság, változattól függően1548–1583 mm
Tengelytáv2768–2770 mm
Fordulókör10,9 m
Csomagtér / lehajtott hátsó ülésekkel396 / 1336 liter
Első tároló a 170 és 240 kW-os kivitelben13 liter

A bő 4,3 méteres hossz városban is kezelhető méret, de a tükrökkel mért szélesség már több mint két méter: egy szűk garázsban ez fontosabb lehet a márkajelzésnél. Az önhordó karosszéria acélból készül. A vezető nélkül megadott saját tömeg 1840–1930 kg a négy változatnál, így a kompakt méretből nem következik kis tömeg. A táblázat adatai a 125 kW-os és 240 kW-os műszaki lapból, az első tárolóé a modellbemutatóból származnak.

Mitől lehet ilyen takarékos?

A 0,24-es légellenállási együttható az egyik alap. Szabályozható hűtőlevegő-beömlő, burkolt alsó rész, áramlásra optimalizált kerekek és a kerék körüli réseket csökkentő elemek dolgoznak együtt. A hajtás veszteségeit szilícium-karbid teljesítményelektronika és a villanymotor, illetve az áttétel részletmegoldásai mérséklik. Az Audi saját összevetése szerint az aerodinamikai intézkedések legfeljebb 0,9 kWh/100 km megtakarítást hoznak az ezek nélküli kialakításhoz képest; ez nem egy riválissal szemben mért előny. A hatékonysági fejlesztések részletei.

Ez a prémium egyik értelmes értelmezése lehet: ugyanahhoz az úthoz kevesebb energia kell, így azonos akkumulátor mellett ritkábban állunk meg, vagy kisebb akkuval is elég az autó. A 12,8 azonban konfigurációhoz kötött WLTP-érték. Autópálya-tempó, hideg, eső, szél, fűtés és kerékválasztás mellett más fogyasztás jön ki. A közzétett minimumot nem szabad magyar téli autópályás ígéretként olvasni.

Négy változat, három akkumulátor

VáltozatAkku bruttó / nettó0–100 km/hWLTP-hatótávWLTP-fogyasztás
125 kW / 170 LE52 / 50 kWh; LFP8,8 s376–423 km13,7–15,7 kWh/100 km
140 kW / 190 LE61 / 58 kWh; LFP7,9 s445–515 km12,8–15,6 kWh/100 km
170 kW / 231 LE84 / 79 kWh; NMC7,0 s580–646 km13,9–15,7 kWh/100 km
240 kW / 326 LE84 / 79 kWh; NMC5,7 s593–630 km14,2–15,1 kWh/100 km

Forrás: az Audi októberi adatlapjai: 125 kW, 140 kW, 170 kW, 240 kW. Az intervallumok eltérő felszereltségeket takarnak; a legjobb hatótáv nem minden kerékkel és csomaggal érhető el. A 140 kW-os fogyasztási minimumhoz az opcionális Efficiency csomag szükséges. A nettó kapacitás a használható energiamennyiség; a bruttó a teljes tárolókapacitás.

Mind a négy változat hátsókerék-hajtású, a 240 kW-os is. Az első három 350 Nm nyomatékot ad, a csúcsverzió 545 Nm-t. A 125 kW-os papíron már bőven alkalmas hétköznapi használatra; a 140 kW-os a takarékosság és a közepes akkuméret miatt érdekes. A 170 kW-os értelmét a hosszabb utak adják. A 240 kW-osért elsősorban az erőt választó vevő fizet: a nagyobb teljesítmény itt nem jár nagyobb akkumulátorral, mint a 170-esnél. A végsebesség az első háromnál 160, a legerősebbnél 200 km/h.

Töltés: a megállás hossza fontosabb a csúcsszámnál

VáltozatAC maximumDC maximumDC 10–80%
125 kW11 kW100 kW24 perc
140 kW11 kW105 kW26 perc
170 kW11 kW183 kW29 perc
240 kW11 kW183 kW29 perc

Mindegyik A2 400 voltos rendszerű. A táblázat az októberi gyári adatlapokat követi, megfelelő töltő és akkumulátor-hőmérséklet mellett. A kisebb akku alacsonyabb DC-csúcsa ellenére hamarabb ér 80 százalékra, mert kevesebb energiát kell felvennie. A 79 kWh-s nettó akku 10–80 százalékos ablaka névleg 55,3 kWh; ennek 29 perces feltöltése körülbelül 114 kW átlagot jelent az akkuba jutó energiára számolva. Ez szemléltető számítás, nem mért töltési görbe.

Otthon a 11 kW-os fedélzeti töltő és a rendelkezésre álló hálózati teljesítmény együtt szab határt. Egy 22 kW-os AC-oszlop önmagában nem teszi 22 kW-ossá az autót. Az útvonaltervező a töltőmegállókkal is számol, és támogatja az akku töltés előtti temperálását. A használhatóság szempontjából ezek legalább olyan fontosak, mint a 183 kW-os maximum: a hidegen elért alacsony teljesítményt egy szép katalógusérték nem pótolja. Audi: hatótáv és töltés.

Az utastérben dőlhet el a prémiumfelár

Az Audi A2 e-tron műszerfala, kormánya és két összefüggő kijelzője.
Külön vezetői kijelző és központi érintőképernyő: a fontos menetadatok a vezető előtt maradnak. © AUDI AG

A vezető előtt 11,9 colos digitális műszeregység, mellette 12,8 colos központi kijelző található. A fotókon a műszerfal és az ajtók textilfelületei adják a belső tér karakterét. Az opcionális üvegtető 1,6 négyzetméteres. A Fidlock mágneses-mechanikus rögzítőrendszer a kisebb tárolók és tartozékok rendezését segíti. Ezek a részletek akkor érnek valamit, ha a pohár, a telefon és a kábel út közben is könnyen elérhető, és semmi nem zörög. Audi: utastér és praktikus megoldások.

A külön műszeregység előny azoknak, akik menet közben a sebességet közvetlenül maguk előtt szeretnék látni. A nagy képernyő viszont önmagában nem bizonyít jó kezelhetőséget. A klímaállítás, a navigáció, a telefonkapcsolat és a leggyakoribb vezetéstámogató beállítások próbája többet mond majd, mint a kijelző átlója. Ugyanez igaz a feláras hangrendszerre és az anyagminőségre: a fotó megmutatja a formát, a tapintást és a zajkomfortot nem.

Családi használat: a centik mellett a forma számít

A 396 literes csomagtér hétköznapi bevásárláshoz és rövidebb utazásokhoz ígéretes, lehajtott hátsó ülésekkel 1336 liter a gyári adat. A 13 literes első tároló a 170 és 240 kW-os változatban széria: kábelnek hasznos, nagy csomagtartó helyett nem számolhatunk vele. A literadat mellett a nyílás, a küszöb, a padló és a babakocsi tényleges elhelyezhetősége is döntő. Öt ülés megléte nem jelenti automatikusan, hogy három gyermekülés elfér egymás mellett.

Mit tudunk a futóműről és a vezetéstámogatásról?

Elöl MacPherson, hátul négylengőkaros futómű szerepel az adatlapokon. A 240 kW-os változat alapból szabályozott csillapítást kap, a 170-eshez ez opció; a 140-es Efficiency csomagjához sportfutómű tartozik. B állásban egypedálos vezetés használható. Az adaptív tempomat, a hátsó kamera és a parkolási segítség is a bemutatott felszereltség része. Ezekből kiegyensúlyozott hétköznapi autó körvonala látszik, de rugózási kényelemről és kormányérzetről próba nélkül nem mondhatunk ítéletet. Gyári futómű- és asszisztensleírás.

Magyar utakon a felni és a gumi választása különösen fontos próbakérdés. A látványosabb kerék felárát, gumiköltségét, hatótávhatását és komfortját együtt érdemes mérlegelni. A vezetéstámogató csomagoknál pedig a konkrét magyar konfiguráció számít: az asszisztens a vezetőt segíti, a figyelmet és a felelősséget nem veszi át.

Konnektor az autón: V2L és a magyar V2H-korlát

A V2L külső készülékek ellátására szolgál. A töltőcsatlakozóhoz való adapter feláras tartozék; az Audi magyar leírása legalább 20 százalékos töltöttséget és álló járművet ír elő, az adapter pedig töltés közben nem használható. Egy kiránduláson ez kényelmes lehet például kompatibilis elektromos eszközök ellátására. Magyar V2L-feltételek.

A ház ellátása külön ügy. A magyar árlista V2H-előkészítést említ, de azt is közli, hogy a magyarországi használat egyelőre korlátozott, a hitelesítés később várható. Ezt nem szabad úgy értelmezni, hogy az A2-t már bármelyik hazai napelemes házhoz egyszerűen csatlakoztatva működő otthoni energiatárolót kapunk. A kompatibilis rendszer és a helyi feltételek tisztázása szükséges. Magyar árlista, töltési felszereltség.

Magyar árak és várható érkezés

VáltozatMagyar bruttó ajánlott ár
125 kW14 575 790 Ft
140 kW16 172 180 Ft
170 kW18 428 970 Ft
240 kW20 142 200 Ft

A táblázat a jelenleg hivatkozott, 2026. szeptember 10-től érvényes magyar importőri árlistából származik. Extrák nélküli ajánlott modellárak, nem személyre szabott kereskedői ajánlatok. A 140 kW-os alapárát nem szabad automatikusan az Efficiency csomaggal felszerelt autó árával azonosítani. A 170-es felára a 140-eshez képest 2 256 790 Ft: ezt a nagyobb akkumulátor használati értékével érdemes összevetni. Hivatalos magyar árlista.

Az Audi szeptember 10-i rendelésindulást és decemberi első átadásokat jelentett be 2026-ra. Magyar modelloldal és árlista már elérhető, de egy adott autó hazai átadásának dátumát a kereskedői rendelés igazolja. Az európai bevezetés hónapja nem minden magyar konfigurációra érvényes szállítási ígéret.

Négy vetélytárs, négy különböző érv

Az A2-t nem csak más prémium márkákhoz érdemes mérni. Egy jól felszerelt kompakt villanyautó vagy kis SUV ugyanazt a családi feladatot láthatja el. Az alábbi választék használati alternatívákat mutat; a végső árversenyhez azonos időpontú, azonos felszereltségű magyar ajánlatok kellenek.

Kék Volkswagen ID.3 Neo elölről és oldalról, egy épület előtt.
Az ID.3 Neo közvetlen alternatíva annak, aki a kompakt méretet és a hatótávot helyezi előtérbe. © Volkswagen AG

Volkswagen ID.3 Neo – a legközelebbi észszerű alternatíva. A 2026-os modell 50, 58 és 79 kWh-s nettó akkumulátorai, valamint 125, 140 és 170 kW-os teljesítményei ismerős lépcsőket kínálnak. A nagy akkus verzió akár 630 km WLTP-hatótávot és 183 kW DC-töltést ad. Az átdolgozott utastérrel együtt ez erős kérdést tesz fel az Audinak: mennyit érnek nekünk az A2 saját megoldásai és hangulata? Érdemes egymás után beleülni a kettőbe. ID.3 Neo: gyári bemutató.

CUPRA Born – a sportosabb karaktert keresőknek. A 2026-ban frissített Born új orrkialakítást és átdolgozott utasteret kapott. A VZ 240 kW-os, 5,6 másodperc alatt gyorsul százra, és a gyártó akár 631 km WLTP-hatótávot közöl. Ez a legerősebb A2 közvetlen ellenpontja: az egyiknél a sportos megjelenés, a másiknál a visszafogottabb prémiumérzet lehet vonzó. A menetélmény győztesét ezekből a számokból nem lehet kijelölni. A frissített CUPRA Born bemutatója.

Volvo EX30 – a kompakt prémium SUV. A 4233 mm hosszú Volvo rövidebb az Audinál, és a tengelytávja is kisebb, 2650 mm. A jelenlegi magyar specifikáció szerinti P5 Long Range 200 kW-os, 475 km WLTP-hatótávot és 5,3 másodperces gyorsulást ad. A forma és a márka jó alternatívát jelenthet, de a hátsó helyet és a csomagok elhelyezését külön próbáljuk ki. A hosszú utakra szánt A2 170 papíron jóval nagyobb hatótávtartalékot kínál. Volvo EX30 műszaki adatok.

Kia EV3 Long Range – a családi használhatóság felől támad. A 81,4 kWh-s akkumulátorral akár 605 km WLTP-hatótávot ígér, a 10–80 százalékos töltés körülbelül 31 perc. A 460 literes hátsó és 25 literes első tároló különösen érdekes annak, aki rendszeresen sok csomaggal utazik. A csomagtérszámok eltérő mérési részleteket takarhatnak, ezért a saját csomag próbaértékű. Az EV3 azt mutatja meg, mennyit kapunk, ha a prémium márkajelzés helyett a praktikumra tesszük a hangsúlyt. Kia EV3 gyári adatok.

Összevetett kivitelGyári WLTP maximumFő érv mellette
Audi A2 e-tron 170 kW646 kmKompakt prémium, nagy hatótáv
Volkswagen ID.3 Neo 79 kWh630 kmKözeli műszaki és használati alternatíva
CUPRA Born VZ, 2026631 kmSportos karakter, 240 kW
Volvo EX30 P5 Long Range475 kmRövidebb prémium SUV
Kia EV3 Long Range605 kmCsomagtér és családi praktikum

A táblázat a fenti elsődleges források egy-egy megnevezett kivitelét mutatja. Nem az alapmodelleket és nem azonos árú autókat hasonlít össze. A maximumok megfelelő konfigurációra vonatkoznak, a valós autópályás sorrendhez közös körülmények között végzett teszt kellene. A teljesítményt, a csomagteret, az árat és a hatótávot ezért együtt érdemes nézni.

Mennyit ér pénzben a takarékosság?

Szemléltető példa: ha két autó között a saját használatunkban 3 kWh/100 km a különbség, évi 15 000 kilométeren az 450 kWh. Feltételezett, minden töltést átlagoló 100 Ft/kWh költséggel ez 45 000 Ft évente. Ez nem aktuális tarifa és nem mért A2-megtakarítás. Jól mutatja viszont, hogy több millió forint vételárkülönbséget nem feltétlenül hoz vissza az alacsonyabb fogyasztás. A ritkább töltés, a kisebb energiaigény és a kényelmesebb használat önálló érték lehet.

Lehet a takarékosság az új luxus?

Az A2 e-tron legerősebb érve számunkra az, hogy kompakt méretben próbál teljes értékű prémiumautó lenni. A 140 kW-os Efficiency változat követi legkövetkezetesebben a takarékossági gondolatot; a 170 kW-os a hosszú utakra lehet a racionálisabb választás. A 240-es látványosabb teljesítménye külön igényre válaszol. A fő fenntartás a felár: az ID.3 Neo és a többi rivális mellett az Audinak a kezelhetőséggel, az anyagokkal és az utazás minőségével is bizonyítania kell.

Pisztáciazöld Audi A2 e-tron hátsó nézete világos épület előtt.
A takarékosság végső mércéje a mindennapi használat lesz. © AUDI AG

A takarékosság akkor válik luxussá, ha észrevétlenül teszi könnyebbé az autózást. Az A2 e-tron gyári adatai ehhez jó alapot ígérnek. A következő kérdésekre viszont csak a valós használat válaszol: mennyit fogyaszt télen az autópályán, mennyire kényelmes rossz úton, és mennyire egyszerű vele együtt élni. Ha ezekben is jól szerepel, az A2 név mögött ismét erős gondolat állhat.