A Neue Klasse a BMW legnagyobb elektromos újrakezdése: új akkumulátor, 800 voltos technika, központi hajtásvezérlés és teljesen átrajzolt kezelőfelület érkezik együtt. A valódi kérdés az, hogy ebből mennyi válik rövidebb töltőmegállóvá, kényelmesebb utazássá és tartósan jó autóvá. A műszaki előrelépés már mérhető; a hosszú távú akkumulátor-megbízhatóságot még korai kész tényként kezelni.

Állapot: 2026. október 17. A már piacon lévő iX3-at, a 2026 őszén érkező új i3 limuzint, valamint a bejelentett iX4-et és M60-csúcsmodelleket vizsgáljuk. A gyári adatokat, a független tesztet és a jövőre vonatkozó terveket külön jelöljük. A „Neue Klasse” egyszerre jelent dedikált elektromos járműarchitektúrát és szélesebb technológiai megújulást: az új kijelző vagy a Gen6 hajtás önmagában még nem tesz minden BMW-t azonos platformúvá.

Egy régi név, nagyjából öt év új fejlesztés

A név az 1961-ben bemutatott BMW 1500-ig vezet vissza. Az eredeti Neue Klasse a sportos középkategóriás BMW-k fejlődésének meghatározó állomása volt. A mai névhasználat ezt az újrakezdést idézi fel: a történelmi kapcsolat a szerepben és az ambícióban van, nem a műszaki alapokban. BMW történeti összefoglaló.

A modern programot a BMW 2021. március 17-én jelentette be nyilvánosan, 2025-ös indulással. A 2025-ös vállalati beszámoló visszatekintése egy év intenzív koncepcióalkotást és négy év előfejlesztést említ. Ez nagyjából 2020–2025 közötti munkafolyamatra utal; a 2020-as kezdet következtetés, nem közzétett projektindítási dátum. Az elektromos hajtás és az akkumulátor kutatása természetesen nem ekkor kezdődött a cégnél. A 2021-es bejelentés; a fejlesztők visszatekintése.

IdőpontMérföldkő
1961A BMW 1500 bemutatása; a történelmi Neue Klasse kezdete.
2021. márciusAz új Neue Klasse program nyilvános bejelentése.
2023. szeptemberBMW Vision Neue Klasse: a szedánkoncepció bemutatása.
2025. őszAz iX3 debütálása és a debreceni sorozatgyártás indulása.
2026iX3: márciusi európai piaci indulás. i3: augusztusi müncheni gyártáskezdet, őszi bevezetés.
2027 – terviX4: márciusi indulás; M60-modellek és a teljesen elektromos BMW M következő lépése.

Az idővonal további forrásai: Vision Neue Klasse, iX3, az i3 gyártáskezdete, iX4, elektromos BMW M.

Mennyibe került? A tízmilliárdos nagyságrend és a hiányzó végösszeg

A Le Monde 2025. szeptemberi beszámolója több mint 10 milliárd eurós beruházást említett az új technológiába, a debreceni gyárat is beleértve. Ez sajtóban közölt programnagyságrend, nem elkülönített, auditált mérnöki fejlesztési költség. A vizsgált BMW-forrásokban nem találtunk olyan végelszámolást, amelyből kizárólag a Neue Klasse teljes K+F-számlája kiolvasható lenne.

Közölt összegMit fed le?Hogyan értelmezhető?
Több mint 2 milliárd EURDebrecen: a 2022-ben bejelentett, 2025-ig tervezett gyár- és akkumulátor-összeszerelési beruházás.Ipari kapacitás, nem önálló platformfejlesztési számla.
9,078 milliárd EUR (2024)A BMW Group teljes éves kutatás-fejlesztési ráfordítása.Sok modell és technológia együtt.
8,319 milliárd EUR (2025)A BMW Group teljes éves kutatás-fejlesztési ráfordítása.Szintén csoportszintű, nem kizárólag Neue Klasse.

Forrás: debreceni beruházási bejelentés; 2025-ös pénzügyi eredmények. A táblázat számait nem szabad hozzáadni a sajtóban említett programösszeghez: eltérő időszakokat és részben átfedő költségköröket jelentenek. A pontos válasz tehát: rendkívül nagy, sajtóbeszámoló szerint tízmilliárd euró feletti program, de nyilvánosan elkülönített végleges fejlesztési összeg nélkül.

Mi új a lemezek alatt?

A Gen6 a BMW elektromos hajtásának hatodik generációja. Hengeres cellái közvetlenül az akkumulátorcsomagba kerülnek, külön modulok nélkül; az akkumulátorház a karosszéria szerkezeti része. A 800 voltos rendszer és a saját fejlesztésű Energy Master vezérlő a töltés, az energiaelosztás és a felügyelet új alapja. A szoros integráció helyet és szerkezeti elemeket takaríthat meg, de önmagában nem bizonyít olcsóbb baleseti javítást. BMW Gen6 műszaki ismertető.

A cellafejlesztésben a BMW nagyobb nikkeltartalmat és kevesebb kobaltot közölt, a korábbi prizmatikus celláknál több mint 20%-kal nagyobb térfogati energiasűrűséget célozva. Ez cellaszintű összehasonlítás: nem jelenti automatikusan a teljes akku ugyanekkora javulását, és különösen nem hosszabb élettartamot. A nagyobb energiasűrűség, a terhelhetőség, a hőkezelés és a tartósság külön mérnöki szempontok. A cellafejlesztés bejelentése.

A kétmotoros hajtásban hátul elektromosan gerjesztett szinkronmotor, elöl aszinkronmotor dolgozik. A hátsó egység viszi a fő hajtási feladatot, az első az összkerékhajtást egészíti ki. Ez eltérő motortípusok tudatos párosítása. Gen6 hajtáskoncepció.

A négy nagy központi számítógép külön területet kezel: menetdinamika, vezetéstámogatás és parkolás, infotainment, illetve komfort. A Heart of Joy a hajtást, a fékezést és a visszatáplálást hangolja össze; a Soft Stop célja a finom megállás. Ennek hétköznapi értéke nem a processzorok száma, hanem az, hogy a gyorsítás, lassítás és tapadáskezelés egységesebben működhet. A BMW rendszereinek műszaki leírása.

Nagy akkumulátor, sok extra: melyik modelleket nézzük?

Az alábbi összevetés a dedikált Neue Klasse családok legnagyobb, jelenleg közölt használható akkumulátorával szerelt változatokra koncentrál. A 108,7 kWh nettó, nem bruttó adat. A hatótávok gyári WLTP-maximumok, kedvező konfigurációban; nem a minden extrával felszerelt autó garantált értékei. Az i3 szeptemberi, az M60-ak és az iX4 októberi adatai a forrásokban még előzetes megjelöléssel szerepelnek. Az LE metrikus lóerő; az angol változatban ennek megfelelően PS-t használunk.

VáltozatHasználható akkuTeljesítmény / nyomatékWLTP, legfeljebb0–100 km/hStátusz
iX3 50 xDrive108,7 kWh345 kW / 469 LE / 645 Nm805 km4,9 s2026 márciusa óta európai piacon
i3 50 xDrive108,7 kWh345 kW / 469 LE / 645 Nm912 km*4,7 s2026 őszi bevezetés
iX3 M60 xDrive108,7 kWh450 kW / 612 LE / 875 Nm754 km3,9 sGyártás: 2027 tavaszára tervezve
iX4 50 xDrive108,7 kWh345 kW / 469 LE / 645 Nm828 km4,9 sPiaci indulás: 2027 márciusára tervezve
iX4 M60 xDrive108,7 kWh450 kW / 612 LE / 875 Nm777 km3,9 s2027 tavaszára bejelentve

Gyári források: iX3 50, i3 50 műszaki adatlap, iX3 M60, iX4 50 és M60. *Az i3 adatlapja egyedi konfigurációval 912 km-t, az EnVKV szerinti sorban legfeljebb 911 km-t közöl. A First Edition külön felszereltségi példájának júniusi maximuma 906 km. Ezeket nem szabad egyetlen, minden autóra érvényes számként összemosni.

iX3 50 xDrive: a már kipróbálható családi alapválasztás. Gazdag összeállításához M Sport Pro, többfunkciós ülés, háromzónás klíma, kormányfűtés, panorámatető, 3D head-up kijelző és Harman Kardon hifi is szóba jöhet. Az M Sport Pro nem nagyobb akkumulátor: a sportos megjelenés és a kényelmi extrák külön rendelési döntések. A helyi konfigurátorban érdemes külön ellenőrizni a csomagok kombinálhatóságát. iX3 felszereltség.

Kék BMW i3 50 xDrive limuzin hegyi úton.
Az új i3 négyajtós limuzin. A korábbi, magas építésű városi i3-tól teljesen eltérő modell. Gyári sajtókép: BMW Group.

i3 50 xDrive: a hatótávra kihegyezett limuzin. A gazdag felszereltség kézzelfogható példája az ír piacon bemutatott First Edition: elektromos többfunkciós első ülések, háromzónás klíma, kormányfűtés, 3D head-up kijelző, Harman Kardon hifi és 22 kW-os AC-töltés tartozik hozzá. A panorámatető, a hátsó ülésfűtés és egyes vezetési/parkolási asszisztensek még ezen felül is opciók. Ez felszereltségi példa, nem magyar alapáras ígéret. First Edition részletek.

iX3 M60: a bejelentett sportos csúcs. A nagyobb teljesítmény mellett az adaptív M futómű, a hátsó M sportdifferenciál és a masszázsfunkciós M Sport ülések is érdemi eltérések. Rendelése 2027 januárjának végétől, debreceni gyártása tavasszal indul a terv szerint. Nem ad nagyobb akkumulátort az 50-esnél; a teljesítményért a gyári hatótávban is fizetünk. Az M60 bejelentése.

Két BMW iX4 a tengerparton, elölről és hátulról látható karosszériával.
Az októberben bemutatott iX4: kupésabb tetővonal, 2027-re tervezett érkezés. Gyári sajtókép: BMW Group.

iX4 50 és M60: forma vagy teljesítmény. A kupés SUV 50-es változata ugyanakkora akkuval magasabb WLTP-maximumot közöl az iX3-nál. Az M60 a dinamika felé tolja az egyensúlyt: adaptív M futóművet és elektromosan tíz irányban állítható M Sport üléseket kap. Az adaptív futómű a többi iX4-hez is rendelhető a bejelentés szerint. A tényleges rugózási komfortot és a hátsó fejtér használhatóságát még nem értékeljük saját tesztként. iX4 műszaki és felszereltségi leírás.

Ha a legnagyobb Gen6-akku a cél, az iX5-öt is ismerni kell. A többféle hajtást fogadó új X5-család elektromos iX5 60 xDrive változata 141 kWh használható kapacitást, legfeljebb 845 km WLTP-hatótávot és 460 kW DC-csúcsot közöl. Ez a Neue Klasse technikájának továbbterjedése, de más járműcsalád és architektúra; ezért nem tettük a dedikált modellek táblázatába. A több kWh önmagában itt sem jelent nagyobb hatótávot a könnyebben áramló i3-nál. Az új X5 és iX5 gyári bemutatása.

Kényelem és minőség: a kijelző nem helyettesíti a jó ülést

A Panoramic Vision a szélvédő alsó sávjában jeleníti meg az információkat; ehhez 17,9 colos központi kijelző és opcionális 3D head-up kijelző társul. Ez nagy változás a hagyományos műszeregységhez képest. A próbaúton az üléshelyzetből ellenőrizném az olvashatóságot, a klíma kezelését és a kormánygombokat: a látványos bemutató nem mondja meg, mennyire természetes mindez vezetés közben. Panoramic iDrive.

Az autópályás asszisztens megfelelő piacon és feltételekkel elengedett kormánnyal is segíthet, de SAE 2-es szintű vezetéstámogatás: a vezető folyamatos figyelme szükséges. A parkolási funkciók, az előfizetéses digitális szolgáltatások és a hangvezérlés nyelvi elérhetősége külön ellenőrizendő. A képességet ne azonosítsuk a magyar autóban azonnal aktív szolgáltatással. Az i3 gyári vezetéstámogatási leírása.

A független ADAC iX3-teszt az utastér egyes anyagait kritizálta, és a tesztelt 50 xDrive-nál hiányolta az adaptív lengéscsillapítást. Ez konkrét tesztmegállapítás, nem minden Neue Klasse modellre érvényes minőségi ítélet. ADAC-teszt. Az M60 és az iX4 új felszereltségi bejelentéseit ettől külön kell kezelni.

Szerkesztőségi választási szempont: a „legfelszereltebb” autót a többfunkciós üléssel, megfelelő klímával, jó világítással és a valóban használt asszisztensekkel kezdeném összeállítani. A legnagyobb kerék és a legsportosabb ülés nem feltétlenül a legkényelmesebb. Azonos útvonalon, azonos gumimérettel érdemes próbálni a kiszemelt kiviteleket; nézd meg a hátsó sort, a csomagtér nyílását, a rossz úton hallható zajokat és a gyakran érintett burkolatokat is.

Hatótáv: mit mond a gyár, és mit mért az ADAC?

Az ADAC az iX3 50 xDrive-val 669 km-t ért el saját tesztciklusában, 18,3 kWh/100 km, töltési veszteséget is tartalmazó fogyasztással. Ez nem állandó 130 km/h-s autópályateszt. A 300 kW-os teszttöltőn 296 kW volt a mért csúcs, és 25 perc a 10–80%-os töltés. Ezért a gyári 400 kW/21 perc adatot nem ugyanazon feltételekkel ellenőrizték. Az ADAC mérése és módszertana.

A WLTP a változatok összehasonlításához hasznos, de nem utazási ígéret. Hideg, eső, szembeszél, tetőcsomag és nagyobb tempó mind elmozdíthatja a fogyasztást. A nagy akku legfontosabb előnye gyakran nem a katalógusban szereplő teljes táv, hanem az, hogy kényelmes töltöttségi tartalékkal is hosszú szakaszokat enged. Az i3, iX4 és M60 változatokra nem vetítjük át automatikusan az iX3 teszteredményét.

Töltés: a 400 kW mellett a rugalmasság a lényeg

PéldaAC maximumDC maximumGyári DC 10–80%
iX3 50 xDrive11 kW; 22 kW opció*400 kW21 perc
i3 50 xDrive11 kW; 22 kW opció400 kW21 perc

Forrás: iX3 gyári bemutató, i3 adatlap. *Az iX3 induláskori dokumentuma a 22 kW-os opciót 2026. márciusi gyártástól jelölte. A tényleges felszereltséget a konkrét autó rendelési lapja dönti el. A gyári idő megfelelő hőmérsékletű akkumulátort és elegendő teljesítményt biztosító töltőt feltételez.

A 400 kW csúcs, nem végig tartott teljesítmény. A 108,7 kWh-s akku 70%-a körülbelül 76,1 kWh; 21 percre elosztva ez hozzávetőleg 217 kW átlagos, akkuba jutó teljesítmény, veszteségek nélkül számolva. Ez saját számtani közelítés, nem mért töltési görbe. A töltő feszültség- és áramkorlátja, a megosztott teljesítmény, az akku hőmérséklete és a kezdő töltöttség együtt határozza meg a megálló hosszát.

Az iX3 a saját kapcsolómátrixával 400 voltos DC-töltőn is tölthető. Ez hasznos kompatibilitás, nem 400 kW-os ígéret minden régebbi oszlopon. A BMW töltési leírása. Úttervezéskor ezért a csatlakozó mellett a töltő képességeit is érdemes ellenőrizni, és használni az autó akkumulátor-előkészítését.

Az otthoni töltésnél más a kérdés. A 22 kW-os fedélzeti töltő csak megfelelő teljesítményű hálózattal és töltőberendezéssel ad előnyt; egy 11 kW-os wallboxból nem csinál 22 kW-osat. Viszont rendszeresen használt, megfelelő utcai AC-ponton lerövidítheti a parkolást. A napi visszatöltendő energia és a rendelkezésre álló idő fontosabb, mint az, hány óra egy teljesen üres akkumulátort feltölteni.

A kétirányú használat három külön feladat: V2L készülékek ellátása, V2H energia visszaadása az otthonnak, V2G visszatáplálás a hálózatba. Az i3 adatlapján az opcionális V2L 3,7 kW, a V2H/V2G 11 kW. Gyári teljesítményadatok. A működéshez megfelelő felszereltség, adapter vagy kétirányú töltő, otthoni kialakítás és adott esetben szolgáltatói támogatás kell. A kompatibilis autó önmagában nem jelent kész magyar V2G-szolgáltatást vagy áramszüneti tartalékellátást.

Akkumulátor-megbízhatóság: mit tudunk, és mihez kell még idő?

2026 októberében még nincs a Gen6-ról 8–10 éves használati bizonyíték. A konstrukció fiatal; a nagyobb energiasűrűség, a korszerű vezérlés és a sikeres gyári tesztek nem helyettesítik az idősödő autók független adatait. Külön kérdés a kapacitás lassú csökkenése, egy ritka cellahiba, az akkufelügyelet hibája és a teljes rendszer javíthatósága. Ezekre nem adunk közös, látszólag pontos „megbízhatósági pontszámot”.

A BMW magyar Gen5/Gen6 feltételei 8 évig vagy 160 000 km-ig, amelyik előbb bekövetkezik, vállalnak fedezetet az anyaghibákra és a 70% alá csökkenő energiatartalomra, a szerződés feltételeivel. A megoldás lehet javítás vagy csere, és nem feltétlenül állítja vissza a 100%-os kapacitást. Az előírt karbantartás és használat számít. Ez garanciális védőháló, nem a várható élettartam vagy az öregedés előrejelzése. A teljes magyar feltételrendszer.

Hosszú távú vásárlásnál elkérném a konkrét autó garanciális dokumentumát, rögzíteném a kezdeti akkumulátorállapotot, és megőrizném a szerviz- és szoftvertörténetet. A tartósan magas töltöttségű tárolás, a hőmérséklet és a napi használat kezelésében a modell saját kézikönyve legyen az alap. A javíthatóságnál pedig konkrét válasz kell arra, milyen sérülés vagy meghibásodás javítható részegységgel, és mikor válhat szükségessé nagyobb egység cseréje. A szerkezeti akkumulátorból sem a „javíthatatlan”, sem az „olcsón javítható” állítás nem következik automatikusan.

Min dolgozik most a BMW?

A következő lépések közül a bejelentett sorozatmodellek állnak legközelebb a vásárlóhoz. A cellakémiai kutatás és az ipari újrahasznosítás hosszabb távon formálhatja az autókat. A kettő között nagy a bizonyosságkülönbség: a tesztjármű még nem rendelhető termék, a célzott év pedig változhat.

FejlesztésAmi hivatalosan ismertAmi még nem bizonyított
iX4 és M60-modellek2027-es bevezetési tervek; az i3 M60 is bejelentett irány.Valós fogyasztás, rugózás, hosszú távú hibaarány.
Teljesen elektromos BMW M2027-től; négy motor, 100 kWh feletti használható akku.Végleges modellár, minden sorozatspecifikáció és tartós pályateljesítmény.
Szilárd elektrolitos cellákBMW, Solid Power és Samsung SDI közös fejlesztése; tesztjárműves munka.Kötelező érvényű tömegpiaci indulás és kész sorozatautó-adatlap.
Direkt újrahasznosításSalchingi kompetenciaközpont, mechanikai anyag-visszanyerés.A teljes szériaflotta zárt anyagkörforgása.
iX5 Hydrogen2028-ra tervezett sorozatmodell, lapos tárolórendszer.Minden piacra kiterjedő bevezetés és a használathoz szükséges helyi infrastruktúra.

A következő teljesen elektromos BMW M négy, kerekenként szabályozott motort kap a bejelentés szerint. A fejlesztés része a leválasztható első hajtás, a nagy terhelésre optimalizált Gen6-cella és az átdolgozott hűtés. Ez külön program a fenti, kétmotoros M60-modellektől. Az „M” jelvény mögött ezért eltérő műszaki szintek lesznek; a 2027-re ígért i3 M60-ra sem másoljuk át automatikusan a négy motoros terv adatait. BMW M fejlesztési program; i3 M60 bejelentés.

A szilárd elektrolitos akkumulátor egyelőre kutatási irány. A BMW a Solid Powerrel végzett munkába a Samsung SDI-t is bevonta, és i7 tesztjárműben vizsgál ilyen cellákat. Az ilyen kísérleteknek a hőmérséklet, a cellanyomás, a ciklusállóság és a gyárthatóság kérdéseire is választ kell adniuk. Ebből nem következik, hogy a következő rendelhető Neue Klasse már ilyen akkut kap, vagy hogy ismert lenne a végleges ár és élettartam. Az ASSB-együttműködés bejelentése.

A salchingi direkt újrahasznosítás kevésbé látványos, de fontos fejlesztés: mechanikai feldolgozással igyekszik visszaforgatni a cellagyártás anyagait. A kiinduló feladat a fejlesztési és pilotgyártási anyagáram kezelése, nem az összes elhasznált BMW-akkumulátor teljes körfolyamatának kész megoldása. BMW és Encory: direkt újrahasznosítás.

A BMW közben a 2028-ra tervezett iX5 Hydrogenen is dolgozik, új, lapos hidrogéntárolóval. Ez párhuzamos üzemanyagcellás fejlesztés, nem a Neue Klasse akkumulátorának következő generációja. Vásárlói értékét a jármű mellett a ténylegesen elérhető tankolóhálózat is eldönti. iX5 Hydrogen fejlesztés.

Melyiket választanánk, és mire várnánk még?

Szerkesztőségi mérleg: ma a gazdagon, kényelmi szempontok szerint konfigurált iX3 50 xDrive a legjobban ellenőrizhető családi választás, mert már van hozzá független teszt. A nagy hatótávot kereső szedánvásárlónak az i3 50 xDrive a legérdekesebb; a saját útvonalhoz hasonló független mérés azonban többet ér majd a WLTP-rekordnál. Az iX3 M60 és iX4 M60 annak izgalmas, aki a plusz teljesítményt és futóműtechnikát tényleg használja, és vállalja a 2027-es várakozást. A legnagyobb Gen6-akkut kereső vevőnek az iX5 külön összehasonlítást érdemel.

A Neue Klasse legerősebb érve az együtt dolgozó rendszer: nagy használható energiatartalom, gyors töltés, többféle töltési lehetőség és új vezérlés. A valódi prémiumértéket viszont az fogja megmutatni, hogyan öregszik az akkumulátor, mennyire kiforrott a szoftver, milyen az utastér hosszú távon, és mennyibe kerül egy javítás. Az új BMW-ket ezért egyszerre érdemes komolyan venni műszaki előrelépésként és körültekintően értékelni fiatal konstrukcióként.