A kínai villanyautó ma már lehet olcsó városi közlekedési eszköz, villámgyorsan tölthető utazóautó vagy európai prémiumárat kérő luxusmodell. A koreaiak közben kisebb, Európában gyártott elektromos autókkal is terjeszkednek, a japán márkák pedig új modellekkel és kínai együttműködésekkel erősítenek. A valódi kérdés ezért az: melyik autó miben jobb, és milyen kompromisszum jár vele?
Az alábbi válogatás a 2026. október 24-én ellenőrizhető európai helyzetet mutatja be. A következő érkezések mellett frissen piacra lépett modelleket is összehasonlítunk. Gyártói adatokat és megnevezett független teszteket használunk; saját menetpróbát nem állítunk.
Mi érkezik legközelebb Európába?
Bemutató, rendelésnyitás és átadás három külön esemény. Egy párizsi premierből nem következik, hogy Budapesten már átvehető az autó. A gyártói menetrendeket tervként kezeljük, és mindenhol jelezzük a földrajzi hatókört.
| Modell / márka | Következő ismert lépés | Bizonyosság és korlát |
|---|---|---|
| XPENG L03 | 2026 IV. negyedév: svájci első átadások | Gyártói ütemezés; a tisztán elektromos és REEV kivitel külön kezelendő. |
| XPENG G9L | 2026. december: első ügyfélautók | Európai premier és rendelésnyitás megtörtént; országonként eltérő bevezetés. |
| Mazda CX-6e | 2026 vége: brit bevezetés | A kontinentális európai nyári rajttól eltérő menetrend. |
| Changan NEVO Q05 | 2027 I. negyedév: tervezett európai értékesítés | Gyártói cél; magyar ár és átadási idő nincs igazolva a vizsgált forrásban. |
| Xiaomi Auto | 2027: európai belépés, Németország is megnevezve | A végleges helyi modellkínálat, ár és átadási hónap nem megerősített. |
| Leapmotor B03 | Párizsi premier: 2026. október 12. | Új belépőjelölt; a vizsgált gyári közlemény nem ad magyar átadási dátumot. |
A menetrend forrásai: L03, Svájc; G9L, december; Mazda, Egyesült Királyság; Changan európai terv; Xiaomi bejelentés; Leapmotor párizsi premier.
XPENG: két külön célcsoport, két külön ígéret
A G9L a nagy családi és üzleti utazásokra céloz: 5,12 méteres, hat- vagy hétüléses SUV. A gyár akár 591 km WLTP-hatótávot és ideális körülmények között 11,7 perces 10–80%-os töltést közöl. Ezek még homologizációs fenntartással szereplő adatok. A német indulóár 74 600 euró: ez már prémiumverseny. Európai bemutató; Méretek és német ár.
Az ígéretes töltés mellé három üléssor kerül, de ekkora autónál a parkolóhely, a harmadik sor használhatósága és a valós fogyasztás legalább olyan fontos, mint a képernyők száma.


Az L03 kisebb SUV-kupé, kedvezőbb belépővel. A svájci bejelentés a hátsókerék-hajtású változatokra 58,3 vagy 71,2 kWh-s LFP-akkut és legfeljebb 445, illetve 520 km WLTP-hatótávot adott meg, a végleges homologizáció fenntartásával. A svájci alapár 35 600 frank; ezt nem lehet eurós vagy magyar ajánlatként kezelni. L03-változatok.
A REEV-ben benzinmotor termelhet áramot: attól, hogy a kereket villanymotor hajtja, még nem lesz tisztán akkumulátoros autó. Az ilyen kivitel teljes, tankolással együtt értett hatótávját nem tesszük a BEV-ek hatótávoszlopába.
Leapmotor, Changan, Xiaomi: a következő hullám
A Leapmotor B03 városi ferde hátú modellként érkezett a párizsi bemutatóra. Az október 12-i gyári anyag akár 390 km WLTP-hatótávot, 145 kW motorteljesítményt és 21 perces 10–80%-os töltést közöl. A Renault 5-höz hasonló kisebb villanyautók vevői számára lehet érdekes; az európai árazás és a helyi átadási menetrend dönti el, mennyire. A korábbi előzetes 392 km-es száma helyett a frissebb bemutató adata szerepel itt. B03: a premier részletei.
A Changan NEVO Q05 esetében a legfontosabb biztos információ a 2027 első negyedévére tervezett európai rajt. Kínai ciklus szerint mért hatótávból és jüanárból nem készítünk európai adatlapot. A csoport az AVATR 06T és 07L 2027-es norvég és spanyol megjelenését is jelzi; ez sem egész Európára, sem kizárólag BEV-kivitelekre nem általánosítható. Changan: országokra bontott tervek.


A Xiaomi hivatalosan 2027-re jelzi európai belépését, és német kereskedőcsoportokkal szándéknyilatkozatokat írt alá. A márka látványos SU7-e ezért valódi figyelendő szereplő, de ma még nem hiteles egy végleges európai SU7-ár vagy magyar átadási hónap. A globális honlap maga is jelzi, hogy az SU7 és az SU7 Ultra Kínán kívül még nem kapható, a bemutatás promóciós célú. Xiaomi Auto; Német hálózatépítés.
Zeekr és Denza: már nem csak az olcsóbb autóról szól

A Zeekr 7GT már konfigurálható a vizsgált holland oldalon. Az ottani 45 990 eurós Business Edition 75 kWh-s akkumulátort, akár 519 km WLTP-t és 13 perces 10–80%-os gyári töltési célt párosít. A 655 km-es RWD viszont 100 kWh-s, 50 990 eurótól szerepel, és 16 percet kér. A 655 km és a 13 perc nem ugyanannak a kivitelnek az adatpárja. Holland változatok és árak.


A BYD prémiumágának Denza Z9GT-je már az európai bevezetés szakaszában van; a svájci rajtot augusztusban jelentették be. Az európai BEV adatlapja 122,49 kWh-t és 600 km WLTP-t ad meg. A kilencperces ígéret 10–97%-os töltésre és megfelelő FLASH Charging infrastruktúrára vonatkozik. Nem egy tetszőleges magyar DC-oszlopon megismételhető eredmény. Svájci rajt; Európai műszaki lap; Töltési feltételek.
A Denza azt mutatja, hogy a kínai kihívás a drága technológiára és a luxusra is kiterjed. A hatalmas akkumulátor azonban önmagában nem bizonyít kiemelkedő energiahatékonyságot.
A koreai válasz: Kia EV2 és Hyundai IONIQ 3


A Kia EV2 már magyar modelloldallal és friss hazai árlistával rendelkezik. A jelenlegi maximum 317 km a kisebb, 453 km a nagyobb akkumulátorhoz; a gyári DC-töltési idő körülbelül fél óra. A Szlovákiában készülő kis SUV-val a Kia a napi használhatóságot teszi az előtérbe. A hőszivattyút, a V2L-t és a négyüléses, csúsztatható hátsó üléssort azonban nem szabad minden kivitelben alapfelszerelésnek venni. Magyar modelloldal; Októberi árlista; Európai gyártás.



A Hyundai IONIQ 3 már rendelhető Németországban, 28 950 eurós belépőárral. A 400 voltos, kompakt ferde hátú modell 42,2 vagy 61 kWh-s akkut kap; a jelenlegi európai hatótávadat 344, illetve 497 km. A részletes műszaki táblázat 29 percet ad a kisebb és 30-at a nagyobb akkumulátor 10–80%-os töltésére. Német rendelésnyitás; Friss hatótávadatok; Változatonkénti technika.
Az új Pleos Connect mutatja, hogy a digitális fejlesztés sem csak kínai erősség. A 441 literes tárolóadat pedig 322 liter fő csomagtérből és 119 liter alsó rekeszből áll: ez a babakocsinál többet mond, mint az összeadott szám. A német ár nem magyar ajánlat.
Japán márkák: önálló utak és kínai együttműködés


A Mazda CX-6e jó példa arra, miért mosódnak össze a nemzeti címkék: japán márka, Changan-együttműködésben fejlesztett elektromos autó. A gyártó kontinentális európai bevezetést 2026 nyarára, brit érkezést az év végére jelzett. A 78 kWh-s akkumulátor és a 26 colos belső kijelző mellett a valódi kérdés a Mazda által ígért európai hangolás és a kezelhetőség. Ezeket a márkajelzés helyett próbaúton kell ellenőrizni. Az együttműködés háttere; Brit bevezetés és technika.


A Toyota C-HR+ nem a megszokott hibrid C-HR elektromos felszereltségi változata, hanem külön BEV. A 77 kWh-s, elsőkerék-hajtású, 18 colos kerekű verzió akár 607 km WLTP-t ígér; a 10–80%-os gyári töltés 28 perc. Magyar árlistája is van. A Toyota itt a hosszabb hatótávot és a hagyományosabb vásárlási környezetet állítja a töltési sebességrekord elé. Ez használati különbség, nem általános technikai rangsor. Európai specifikáció; Magyar árlista.
Összehasonlítás: ugyanazt a változatot nézzük
Az alábbiak gyári, kedvező körülményekre megadott adatok, nem közös menetpróba eredményei. Minden hatótáv WLTP, minden töltési idő 10–80%-ra vonatkozik; a Denza eltérő, 10–97%-os FLASH-ígérete ezért külön marad. A kisautók és a nagy SUV-k nem közvetlen ellenfelek: a táblázat a technikai különbségeket mutatja. A BMW európai viszonyítási pontként szerepel.
| Változat | Akkumulátor, gyári kWh-adat | Hatótáv, legfeljebb WLTP | DC 10–80% |
|---|---|---|---|
| XPENG G9L RWD Long Range Ultra | — | 591 km* | 11,7 perc* |
| Zeekr 7GT Business Edition RWD | 75, bruttó | 519 km | 13 perc, gyári cél |
| Zeekr 7GT Long Range RWD | 100, bruttó | 655 km | 16 perc, gyári cél |
| Kia EV2 Long Range | 61 | 453 km | kb. 30 perc |
| Hyundai IONIQ 3 Long Range | 61 | 497 km | kb. 30 perc |
| Toyota C-HR+ 77 kWh FWD, 18” | 77, bruttó | 607 km | 28 perc |
| BMW iX3 50 xDrive | 108,7 | 806 km | 21 perc |
*A G9L adatai a végleges homologizáció fenntartásával szerepelnek. A kWh-oszlop nem egységesen használható kapacitás: ahol a forrás bruttó vagy nettó besorolása egyértelmű, külön jelöltük. Az üres mező nem nulla. Hatótáv felszereltség- és kerékfüggő; a töltéshez megfelelő oszlop, hőmérséklet és előkondicionált akkumulátor kell. Források: XPENG, Zeekr, Kia, Hyundai töltés, Hyundai hatótáv, Toyota, BMW.
Miben erősek a kínai autók?
1. Akkumulátoros ipari háttér. Az IEA szerint 2025-ben Kína adta a világ akkucella-termelésének több mint 80%-át. A nagy sorozatok, a sűrű beszállítói környezet és az erős belső verseny segíthetik az olcsóbb, gyorsabb fejlesztést. Ez ipari előny, nem annak bizonyítéka, hogy minden kínai autó jobb akkumulátort kap. IEA, Global EV Outlook 2026.
2. Töltési technika és felszereltség. A G9L és a 7GT olyan rövid gyári töltési időt mutat, amely sok mai vásárlónak kézzelfogható érték. A sok kényelmi extra is vonzó lehet, ha tényleg része a megvásárolt csomagnak. Az előnyt az azonos igényekre összeállított végső ajánlatból lehet megállapítani, nem a kijelzők számából.
3. Gyors digitális fejlesztés. Az autó funkcióinak távoli frissítése, az alkalmazások és az összekapcsolt szolgáltatások fontos versenyterületté váltak. Az IEA ezt széles iparági átalakulásként írja le. A kínai újoncok egy része innen épít márkaélményt; az európai használati értékhez viszont jól működő helyi nyelv, navigáció, töltéstervezés és támogatás is kell. A kínai bemutatóban látott funkció nem automatikusan jár az európai autóhoz. Szoftverrel bővíthető járművek.
Hol maradhat előnyben az európai autó?
Fogyasztásban és a téli működés összhangjában. Az ADAC 2026-os téli programjában a BYD Sealion 7 Excellence AWD 293 km-t és 35,3 kWh/100 km tesztfogyasztást ért el. A kisebb, hátsókerék-hajtású Škoda Elroq 85 ugyanebben a programban 315 km-t és 25,5 kWh/100 km-t. Húsz perc töltéssel 161, illetve 167 tesztkilométert nyertek vissza. BYD tesztlap; Škoda tesztlap.
Ez nem azonos méretű, hajtású autók laboratóriumi párharca, és nem egész országok bizonyítványa. Arra viszont jó példa, hogy egy nagyobb akkumulátor és magas töltési csúcs sem feltétlenül jelent jobb téli utazóautót. A fogyasztás azt is meghatározza, hány kilométert ér a betöltött energia.
Az európaiak közben technikában is lépnek: az új BMW iX3 50 xDrive 800 voltot, akár 400 kW DC-t és 21 perces 10–80%-os töltést kínál, a jelenlegi német oldalon 666–806 km közötti WLTP-hatótávval. Ez nem olcsó kisautós ellenérv, hanem annak bizonyítéka, hogy a nagyfeszültségű technika nem kínai monopólium. A 108,7 kWh-s akku és az eltérő méret miatt a töltési percekből önmagukban nem állítható fel teljes értéksorrend. BMW: aktuális műszaki adatok.
Vezetéstámogatásban a konkrét rendszer dönt. Euro NCAP 2025-ben a Renault 5 és a Kia EV3 megfelelő rendszereit „Very Good”, az XPENG G9-ét „Good”, a Volvo EX30-ét „Moderate” minősítéssel sorolta be. A BYD ATTO 3 régi, 2022-es modelléve szoftverjavítással „Moderate”-ra lépett, míg a 2025-ös autó új rendszerrel „Good” lett. Tehát van európai előny, kínai felzárkózás és európai ellenpélda is. Ezek a vezetéstámogatás osztályzatai, nem a törésteszt csillagai. Összevethető minősítések; Az ATTO 3 javítása.
Biztonságban nem tartható az általános kínai lemaradás állítása. A Zeekr 7X 2025-ös Euro NCAP-vizsgálatában 91% felnőtt- és 90% gyermekvédelmi eredményt ért el. Ezt nem visszük át a 7GT-re vagy egy másik márkára: mindig az adott modell, év és felszereltség eredményét kell keresni. A G9L jövőbeli NGP-funkcióját pedig nem kezeljük ma elérhető önvezetésként; a gyártó 2027-es, engedélyezéstől függő bevezetést ír. Zeekr 7X vizsgálat; NGP-feltételek.
Szervizháttérben és kiszámíthatóságban egy új belépőnek még bizonyítania kell. A közeli javítóműhely, az alkatrész, a csereautó és a biztosítói javíthatóság a tulajdonlás része. A Changan például európai alkatrészközpontokról és hálózatbővítésről számol be; ez fontos előrelépés, de egy gyártói hálózati cél nem azonos a magyar ügyfél igazolt javítási tapasztalatával. A háttérszolgáltatások terve.
Értéktartásra és tízéves tartósságra nincs becsületes, egységes nemzeti rangsorunk ezeknél az újdonságoknál. A kevés helyi használtpiaci adat bizonytalanságot jelent, nem bizonyított rossz minőséget. Szerkesztői mérlegelésünk szerint a garantált visszavásárlási ajánlat, a biztosítás és a finanszírozás konkrét feltételei többet érnek, mint egy márkához kapcsolt általános jóslat.
Előnyök és nyitott kérdések, röviden
| Szempont | A kínai kínálat erős oldala | Mit kell még ellenőrizni? |
|---|---|---|
| Töltés | Egyes modellek kiemelkedően rövid gyári időt ígérnek. | Töltési görbe, hideg akku, helyi oszlop; azonos töltési tartomány. |
| Ár és extrák | Egyes csomagok sok kényelmi funkciót tartalmaznak. | Azonos méret, akku és felszereltség végső ára; európai, nem kínai árcédula. |
| Digitális élmény | Gyors fejlesztés, sok összekapcsolt funkció. | Magyar nyelv, telefonillesztés, útvonaltervezés, valóban aktív funkciók. |
| Fogyasztás és futómű | Nincs egységes kínai vagy európai eredmény. | Azonos körülmények között végzett teszt és saját próbaút. |
| Biztonság | Konkrét kínai modellek erős NCAP-eredményt érnek el. | Modellév, felszereltség, külön törésteszt és asszisztensminősítés. |
| Tulajdonlás | Bővülő európai jelenlét. | Helyi javítás, alkatrész, garanciafeltételek és maradványérték. |
Mit jelent ez egy magyar vásárlónak?
A magyar vevőnek először azt érdemes eldöntenie, hogy most kell autó, vagy belefér a várakozás. Az EV2 és a C-HR+ esetében van ellenőrzött hazai árlista; a G9L, Q05 vagy Xiaomi külföldi bejelentéséből nem adunk magyar átadási ígéretet. Az alábbi Kia-árak az október 13-tól érvényes, a Toyota-árak az október 24-én letöltött magyar dokumentumból származnak.
| Magyar változat | Bruttó listaár | Közölt kedvezményes ár / feltétel |
|---|---|---|
| Kia EV2 Light Standard Range | 10 999 000 Ft | 9 999 000 Ft; limitált kivitel, készlet erejéig. |
| Kia EV2 Air Long Range | 13 749 000 Ft | 13 299 000 Ft; gyári kedvezményes listaár. |
| Toyota C-HR+ Style 57,7 kWh | 15 490 000 Ft | 14 990 000 Ft; a 14 790 000 Ft-os címárhoz használtautó-beszámítás is kell. |
Forrás: Kia magyar árlista; Toyota magyar árlista. Az összegek nem támogatás levonásával képzett univerzális vételárak. A szín, csomagok és kereskedői feltételek módosíthatják a végösszeget. A Toyota 14 790 000 forintos címszámát feltétel nélkül összevetni a Kia listaárával félrevezető lenne.
Külföldi viszonyításként az IONIQ 3 német 28 950 eurós és a Zeekr 7GT holland 45 990 eurós belépője érdekes; egyikből sem számolunk árfolyammal „magyar árat”. Hyundai; Zeekr.
Mire figyeljünk a próbaúton és az ajánlatban?
- Töltés: tervezzen az autó valós útvonalat töltőkkel; derüljön ki, mikor és hogyan melegíti elő az akkumulátort. A csúcs-kW helyett a teljes megállás és a visszanyert kilométer számít.
- Kezelhetőség: próbáljuk ki a klímát, páramentesítést, sebességhatár-jelzést és sávtartást magyar utakon. A kikapcsolható figyelmeztetés nem ugyanaz, mint a jól működő asszisztens.
- Tér és futómű: saját gyereküléssel, csomaggal, rosszabb burkolaton is nézzük meg. A képernyő és az ülésmasszázs nem helyettesíti a megfelelő rugózást.
- Tulajdonlás: kérjünk írásos helyi garanciafeltételeket, szervizhelyet, cascoajánlatot és javítás alatti mobilitási feltételeket. A hosszú garancia és a gyors javítás két külön előny.
- Várakozás: a még nem elérhető frissítést vagy önvezetési ígéretet ne árazzuk úgy, mintha ma már használható szolgáltatás lenne.
Az EVTopic mérlege
A kínai gyártók egy része töltési sebességben, akkumulátoros ipari háttérben és a pénzért adott technikában már diktálja a tempót. Az európai márkák előnye ott lehet kézzelfogható, ahol egy adott modell takarékosabban, finomabban és kiszámíthatóbb helyi háttérrel működik. A koreai és japán ajánlatok közben különösen fontosak: megmutatják, hogy nem két egyforma tábor versenyez egymással.
A közeljövőből a G9L és az L03 átadásait, a Q05 európai specifikációját, a B03 végleges helyi ajánlatát és a Xiaomi tényleges értékesítési rajtját érdemes figyelni. A jó vétel nem attól lesz jó, hogy kínai vagy európai: attól, hogy a teljes autó és a hozzá tartozó szolgáltatás jól illik a használatához.
Források32
- XPENG: European G9L launch, 12 October 2026
- XPENG Switzerland: G9L European premiere and first deliveries
- XPENG Poland: G9L launch details and German price
- XPENG Switzerland: L03 battery-electric variants
- XPENG Switzerland: L03 customer deliveries in Q4 2026
- Leapmotor: Paris 2026 European growth and B03 premiere
- Changan: European product and service roadmap, 14 October 2026
- Xiaomi Auto: official global website
- Xiaomi: German dealer memoranda and 2027 European entry
- Zeekr Netherlands: 7GT specifications and prices
- Denza: Z9GT European product introduction
- Denza Z9GT European specification sheet
- Denza: Swiss launch, 26 August 2026
- Kia Hungary: EV2 model details
- Kia Hungary: EV2 price list, effective 13 October 2026
- Kia Sweden: EV2 launch and Slovak production
- Hyundai: IONIQ 3 European introduction and technical table
- Hyundai Europe: IONIQ 3 range and charging
- Hyundai Germany: IONIQ 3 orders open
- Mazda: CX-6e global premiere
- Mazda UK: CX-6e European and UK introduction
- Toyota Europe: C-HR+ specifications
- Toyota Hungary: C-HR+ preliminary price list
- IEA: Global EV Outlook 2026, executive summary
- ADAC: BYD Sealion 7 Excellence AWD, winter range test 2026
- ADAC: Skoda Elroq 85, winter range test 2026
- Euro NCAP: BYD ATTO 3 assistance improvements
- Euro NCAP: assisted-driving gradings
- Euro NCAP: Zeekr 7X 2025 assessment
- BMW Germany: new iX3 specifications
- XPENG: downloadable press image library
- Hyundai Newsroom: terms of use



