Hans Müller Münchenben a hétvégi hegyi kiránduláshoz pakolna be. Joe Miller Denver mellett azt számolja, mennyi marad a családi kasszában az új autó után. Li Wei Sanghajban azt szeretné, hogy az iskolai kör és a nagyszülőkhöz vezető út is könnyen menjen. Három kitalált család, három valódi autópiac, ugyanaz az alaphelyzet: egy elektromos autót keresnek, amelybe belefér az életük.

Nem teljes piaci katalógus következik, hanem kilenc olyan modellből álló válogatás, amely mellett érdemes megállni egy mai autókeresés során. Új típusok és frissített kivitelek mellé bekerül egy amerikai viszonyítási pont, az Equinox EV is. Az árérzékeny családi mezőnytől eljutunk a Peaq nagyobb karosszériájáig és az EX60 prémiumáráig: a Volvo ebben a társaságban tudatosan a költségkeret felső határát jelenti.

Az adatok ellenőrzési dátuma 2026. október 22. A történet európai helyszíne Németország, az ázsiaié Kína; egyik sem képviseli a teljes földrészt. A koreai Hyundai IONIQ 3 különleges vendég lesz az ázsiai fejezetben, mert európai vevőknek szánt modell. A gyártói adatokból és felszereltségekből következtetünk a használhatóságra; ez nem kilencautós menetpróba, és hosszú távú minőségi rangsort sem állítunk fel.

A hatótáv mellett mindenütt ott a mérési rendszer: WLTP, amerikai EPA vagy kínai CLTC. Ezeket nem tesszük közös rangsorba. A mérföld kilométerre váltása csak mértékegységváltás, nem a vizsgálati eljárások átszámítása. A feltüntetett árakat nem csökkentettük egyéni kedvezménnyel vagy támogatással.

Hans első szombatja: Škoda, aztán Volvo

Hans két gyerekkel még nem feltétlenül akar nagy autót. Előbb azt nézné meg, elég-e az Elroq; csak utána számolná ki, mennyibe kerül a Peaq plusz két ülése. A Volvo-szalon a harmadik állomás: ott már azt kell eldöntenie, megéri-e neki a nagyobb teljesítmény, a töltési technika és a prémiumkörnyezet felára.

Német kivitelIndulóárHatótáv, az adott kivitelTeljesítmény
Elroq 60 Essence37 890 €408–453 km WLTP140 kW; 0–100 km/h: 8,0 s
Peaq Selection 6049 900 €450 km felett, gyári WLTP-adat150 kW; 0–100 km/h: 8,4 s
EX60 P662 990 €akár 611 km, becsült WLTP275 kW; 0–100 km/h: 5,9 s

Német gyártói fogyasztói alapárak, az adott ország felszereltségeivel; az átadási költség és az opciók ajánlatfüggők. A Peaq 640 km feletti változata nem a táblázatban szereplő alapautó. Forrás: Elroq, Peaq árak, Peaq hajtások, EX60.

Škoda Elroq: előbb nézzük meg, elég-e a kisebb

Az Elroqban az az érdekes, hogy nem kell rögtön a legnagyobb akkumulátorig vagy az RS-ig menni. A jelenlegi német 60-as 140 kW-ja és nyolcmásodperces gyorsulása hétköznapi családi használatra bőséges kiindulópont; a 408–453 km-es WLTP-sávon belül a konfiguráció is számít. Hansnak a kereskedésben ezért nem az a legfontosabb kérdése, melyik a legerősebb, hanem hogy a saját gyerekülése mögött marad-e elég hely. Aktuális német változatok.

A 2026-os gyártási frissítés kézzelfogható újdonságai az első tároló, a V2L külső áramellátás és az új infotainment. A Travel Assist 3 vezetőt figyelő kamerával működő, választható segítség; egy raktári, korábbi gyártású Elroq nem feltétlenül tudja ugyanezt. A kisebb karosszéria használhatósága és a kábel külön helye erősebb családi érv, mint egy új menügrafika. A fotók alapján rendezett az utastér, de az anyagérzetet, az ülés kényelmét és a rugózást a ténylegesen megvett kerékmérettel kell kipróbálni. Hans számára ez az első számú ár–használhatósági jelölt. A gyártási frissítés részletei.

Škoda Peaq: a két plusz ülés valódi ára

A Peaqhoz akkor sétál át Hans, ha rendszeresen jönnek a nagyszülők is. A 4,87 méteres SUV akár hétüléses lehet, de a harmadik sor és a kényelmi extrák bekerülnek az ajánlatba. A 49 900 eurós 60-as és az 57 900 eurós 90-es között 8000 euró a különbség: utóbbihoz 210 kW és 640 km feletti gyári WLTP-hatótáv tartozik. A nagyobb akku így komoly költségdöntés. A gyár 27, illetve 28 perces 10–80%-os DC-töltést közöl, megfelelő körülmények között. Árak; Hatótáv és töltés.

A családi valóságot két csomagtérszám mutatja meg: ötülésesként 935 liter, mind a hét ülést használva 299 liter. Ezek a Škoda folyadéktérfogatos adatai, ezért más gyártók eltérően mért literértékeivel óvatosan hasonlíthatók össze. Hét ember nyaralócsomagját nem oldja meg a nagy reklámszám. A csúsztatható második sor segít a helyelosztásban, a Relax csomag masszázsülésekkel a kényelmet emeli, de felárért. A Travel Assist 3 is konfigurációfüggő; a minőség kézzelfogható próbája itt a sok mozgatásra szánt ülések, kárpitok és tárolók működése lesz. Hans a Peaqot a valóban szükséges hét ülésért választaná, nem pusztán azért, mert nagyobb. Utastér és csomagtér; Modellbemutató.

Volvo EX60: itt már a prémiumfelárat kell megindokolni

A Volvo-szalonban Hans már 62 990 eurós német indulóárral találkozik. Az EX60 P6 275 kW-ja és 5,9 másodperces gyorsulása más teljesítményszintet jelent, mint az alap Škodáké. A jelenlegi gyártói oldal akár 611 km becsült WLTP-hatótávot ad meg a P6-ra. Ez még becslésként közölt adat; az akár 810 km-es csúcsértéket kínáló P12 másik, drágább változat. A 800 voltos technika a rövid töltési megállókat célozza, de az állomás és az akku állapota itt is döntő. Aktuális EX60-adatok.

Az EX60 ötüléses prémiumalternatíva: Hans a Peaq plusz ülőhelyei helyett az utastér kialakítására és a technikára költene. A Pilot Assist és a vezető állapotát figyelő rendszer érdekesebb családi tétel, mint a gyorsulási verseny, de nem veszik át a vezető felelősségét. A külön műszerkijelző előny lehet annak, aki nem szeret mindenért középre nézni; a nagy érintőképernyő kezelését viszont próba közben kell megismerni. A látványos anyaghasználat és a magas ár nem bizonyít hosszú távú tartósságot. Az EX60 vonzó lehet, megfizethető belépőmodellnek azonban ebben a mezőnyben nem nevezhető. Kijelzők és vezetéstámogatás.

És ha Hans helyett mi lépünk be egy magyar szalonba? A hazai modellválasztó az Elroqot 14 249 000 Ft-tól, a Peaqot 20 290 790 Ft-tól mutatja; a Volvo magyar oldalán az EX60 indulóára 24 990 000 Ft. Ezek hazai hirdetett indulóárak, nem az euróárak átváltásai. A magyar belépőváltozat felszereltsége és akkumulátora nem automatikusan azonos a német táblázat kivitelével, ezért az összehasonlítást azonos igényekre összeállított ajánlatokkal kell lezárni. Škoda magyar modellválasztó; Volvo Magyarország.

Joe három megállója: Nissan, Chevrolet és Tesla

Joe nem azt kérdezi, melyik amerikai autómárka a legjobb, hanem hogy mit tud ténylegesen megvenni az amerikai piacon. Ezért kerül egymás mellé a japán Nissan új Leafje, a Chevrolet Equinox EV és a frissített Tesla Model Y olcsóbb RWD-változata. Az Equinox itt a józan kontroll: nem most bemutatott új generáció, hanem olyan jelenlegi ajánlat, amelyhez az újdonságok árát is érdemes odatenni.

Amerikai kivitelHirdetett alapárEPA-hatótávTeljesítmény
2026 Leaf S+29 990 USD + célállomási díj303 mérföld ≈ 488 km160 kW / 214 hp
2026 Equinox EV LT1 FWD34 995 USD319 mérföld ≈ 513 km220 hp ≈ 164 kW
Model Y RWD39 990 USD + szállítás és rendelési díj321 mérföld ≈ 517 km0–60 mph: 6,8 s; a konfigurátor nem közöl kW-ot

Az amerikai árak nem magyar vagy német bruttó vételárak: az adók, forgalomba helyezés és egyéb díjak külön jelentkezhetnek. A Nissan közlése szerint a célállomási díj legfeljebb 1495 dollár, a Tesla konfigurátora 1390 dollár szállítást és 250 dollár rendelési díjat ad hozzá: 41 630 dollár adózás előtti összeg. A Chevrolet hirdetett indulóárának díjtartalmát a konkrét ajánlatban kell rögzíteni. Forrás: Nissan árlista, Nissan prospektus, Chevrolet, Chevrolet-kereskedő műszaki táblázata, Tesla konfigurátor.

Nissan Leaf: az ismerős név új családi szerepet kap

Piros, új generációs 2026-os Nissan Leaf egy ház előtt.
Az új Leaf magasabb építésű crossover. A sajtófotó felszereltsége eltérhet az S+ alapváltozatétól. Fotó: Nissan.

Joe számára a Leaf legerősebb mondata egyszerű: harmincezer dollár alatti alapár és 303 mérföld EPA-hatótáv ugyanannál az S+ kivitelnél. Nem egy olcsó modell árát párosítottuk a csúcsverzió hatótávjával. Sőt, a drágább SV+ 288, a Platinum+ 259 mérföldre hitelesített: több felszereltségért itt hatótávval is fizethetünk. Az új crossoverformával a Leaf már más használati szerepet keres, mint korábbi generációi. Amerikai árak és kivitelek.

A 160 kW-os hajtás és a 75 kWh-s akku mellett a NACS gyorstöltő-csatlakozó is lényeges. A Safety Shield 360 és a kínálatban szereplő ProPILOT mellé a kért kivitel pontos listáját kell elkérni; az olcsóbb autóhoz nem jár automatikusan minden látványos képernyő és parkolási extra. A gyár Zero Gravity üléseket emel ki, de Joe számára az lesz a döntő, hogy kényelmes-e a hátsó sor a gyerekekkel, és befér-e a babakocsi a csomagok mellé. A minőség megítélésénél az egyszerűbb alapbelső nem feltétlenül hátrány: a kapcsolók, kárpitok és rakodóperem napi használata többet mond majd, mint a felszereltségnév. A 2026-os amerikai prospektus.

Chevrolet Equinox EV: a lista csendes viszonyítási pontja

Az Equinox EV-nél Joe több pénzt ad ki, mint a Leaf S+-ért, de 319 mérföldes EPA-adatot kap az elsőkerék-hajtású változathoz. A 220 hp-s hajtás nagyjából 164 kW: a felár tehát nem elsősorban gyorsulási fegyverkezés. Az ötüléses karosszéria és a nagy, 17,7 colos központi kijelző hagyományosabb családi SUV-környezetet ígér. A 150 kW-os DC-csúcsot érdemes a szokásos útvonal töltőivel együtt mérlegelni; önmagában sem a csúcsteljesítmény, sem az EPA-hatótáv nem adja meg az utazási időt. Chevrolet modelloldal; Teljesítményadat.

A vezetéstámogatásnál az alap biztonsági rendszereket és a feláras Super Cruise-t külön kell kezelni. Utóbbi megfelelő útszakaszokon lehetővé teszi a kormány elengedését, de figyelő vezetőt és aktív szolgáltatást igényel. A hőszivattyú hasznos téli felszerelés, az ülésfűtés, szellőztetés és más kényelmi tételek viszont kivitelhez kötődhetnek. Joe a próbaúton a hátsó ülést, a rugózást és a képernyő hétköznapi kezelését nézné végig. A modell múltja több használati tapasztalat lehetőségét adja, de ettől még nem osztunk neki automatikusan jobb minőségi bizonyítványt. A jó ajánlatot az teszi teljessé, ha a szükséges extrákkal sem szalad el az ára.

Tesla Model Y: az olcsóbb változatot kell összehasonlítani

A Model Y ma is természetes állomása Joe autókeresésének. A jelenlegi amerikai alap-RWD 39 990 dolláros autóárához 321 mérföld EPA-hatótáv és 6,8 másodperces 0–60 mph gyorsulás tartozik. A kétmérföldes előny az Equinox előtt családi döntésként lényegtelen; inkább a töltéstervezés, a Supercharger-használat és a csomagok elhelyezése dönthet. A konfigurátor nem ad meg motor-kilowattot, ezért nem pótoljuk bizonytalan internetes becsléssel. Az amerikai konfigurátor.

A csapda a felszereltség: az olcsóbb RWD-t nem szabad a drágább Premium képeiből megítélni. A konfigurátor az alapárban Traffic-Aware Cruise Controlt, azaz követő tempomatot sorol fel; ebből nem következik az Autosteer megléte. A Full Self-Driving (Supervised) felügyelendő rendszer, a próbaidő utáni előfizetés külön költség. A központi képernyőre szervezett utastér letisztultsága ízlés kérdése, a kezelés figyelemigénye viszont kipróbálható. A 2025-ös átdolgozásról szóló komfortígéreteket is az adott változaton kell ellenőrizni. Joe akkor választaná, ha a töltési és digitális használat előnye megérné a Leafhez vagy az Equinoxhoz képesti felárat. A Model Y átdolgozásának háttere.

Li Wei két kínai szalonja és egy üzenet Hansnak

Sanghajban Li Wei egészen más árakat és modellneveket lát. A BYD Sealion 06 EV és az XPeng G6 helyi kínálata kerül a listájára. A harmadik ázsiai márkájú autó, az IONIQ 3 viszont nem újabb sanghaji szalonlátogatás: Li Wei erről Hansnak küldene linket. A Hyundai ezt az autót Európának fejlesztette, törökországi gyártással; a forrásaink nem igazolnak kínai rendelhetőséget. Így három ázsiai eredetű alternatívát mutatunk be, de nem állítjuk, hogy mindhárom ugyanazon a piacon vehető meg.

Modell és piacHelyi indulóárBelépőváltozat hatótávjaTeljesítmény
2026 Sealion 06 EV 605 – Kína159 900 jüan605 km CLTC240 kW
G6 625 Max Technology BEV – Kína176 800 jüan625 km CLTC218 kW
IONIQ 3 Select – Németország28 950 €344 km WLTP108 kW

A jüanár a kínai belpiacra vonatkozik, nem magyar importár. A Hyundai euróára szándékosan külön piaci adat. A CLTC és a WLTP számait itt sem tekintjük egymással egyenértékűnek. A BYD részletes ár- és műszaki adatait a márka egyik kínai értékesítőjének közlése, az XPengét a gyári konfigurációs táblázat adja. BYD-kereskedői közlés; XPeng konfigurációk; Hyundai német rendelésnyitás.

BYD Sealion 06 EV: sok autó, helyi áron

Li Wei a 2026-os Sealion 06 tisztán elektromos változatát nézi: nem a DM-i hibridet, és nem egy más országban Sealion 6-nak nevezett, eltérő modellt. A 159 900 jüanos belépőhöz 605 km CLTC tartozik; a 710 km-es változat 168 900 jüantól indul. A 240 kW-os hátsó motorral papíron bőséges a teljesítménytartalék, a 4,81 méteres karosszéria pedig nagyobb családi SUV-t ad ezért az összegért. Ezek kínai piaci feltételek, nem egy kedvező árfolyamon hazahozható magyar ajánlat. A kínai modell; A 2026-os frissítés adatai.

A márkakereskedő közlése szerint a frissítés fejlettebb, választható God’s Eye 5.0 vezetéstámogatást és további elsőülés-kényelmi funkciókat hoz. A városi navigációs segítséghez a pontos csomagot és a működési területet kell tisztázni, nem elég az „okos autó” felirat. Li Wei az üléskomfortot és a hátsó teret próbálná ki először; a képernyők száma nem helyettesíti ezt. A friss akkumulátoros és gyorstöltési technika vonzó, de értéke a használható helyi töltőktől is függ. Új műszaki változat lévén a hosszú távú minőséget még nem lehet bizonyítottnak nevezni: a sok felszerelés itt erős ajánlat, nem tartóssági mérés.

XPeng G6: a töltési megálló hossza is vételár

A G6-nál Li Wei 176 800 jüantól találja a 625 Max Technology tisztán elektromos kivitelt: 218 kW, 625 km CLTC és 6,4 másodperces 0–100 km/h tartozik hozzá. A 725 km-es verzió 198 800 jüan. A legérdekesebb adat a 800 voltos, 5C-s töltési rendszerhez közölt 12 perces 10–80%; ez gyári, megfelelő töltővel és akkumulátorállapottal elérhető állítás, nem minden töltőoszlopra érvényes időgarancia. Gyári konfigurációs táblázat; A jelenlegi G6 technikája.

A G6 választása inkább a töltés és a digitális szolgáltatások körül dőlhet el, mint a BYD-hez képesti kilowattkülönbségen. A kínai vezetéstámogatás funkcióit nem szabad automatikusan európai autóra átvinni, és a rendszer itt is felügyelendő. A szellőztetett, masszírozó ülések elérhetősége felszereltségfüggő; a kupés tető alatt pedig a magasabb családtagok fejtere a személyes próba része. A szoftver működésének következetessége ugyanúgy minőségi kérdés, mint a kárpit tapintása. A G6 oldalán hatótávnövelős változat is szerepel, de annak kombinált hatótávját nem kevertük az elektromos összehasonlításba.

Hyundai IONIQ 3: az ázsiai válasz, amely Hansnak szól

Li Wei üzenetében ez állhatna: „Mielőtt megrendeled a nagy SUV-t, nézd meg ezt is.” Az IONIQ 3 4,155 méteres, Európának tervezett kompakt; Németországban a Select 28 950 eurótól rendelhető. A 108 kW-os belépő és a 344 km-es WLTP-adat nem a távoli országúti versenyt célozza. A nagyobb akkus Long Range akár 497 km-t ígér, de másik, drágább konfiguráció, és a motorja is eltér. A 400 voltos rendszerhez nagyjából félórás 10–80%-os töltés tartozik, nem a G6 tizenkét perces ígérete. Német indulóár és felszereltségek; Hatótáv és töltés.

Családi autóként a kisebb külső méret és az ügyes tárolás a fő érv. A 441 literes teljes tárolóadat 322 liter fő csomagtérből és 119 liter padló alatti Megaboxból áll: a babakocsi szempontjából fontos, hogyan oszlik meg a hely. A Selectnél már szerepel kétzónás klíma, tolatókamera és parkolószenzor, a HDA2 autópályás segítség viszont megfelelő magasabb kivitelhez és csomaghoz kötött. A fűthető vagy szellőztethető ülések sem minden alapautó tartozékai. A fotón látható N Line nem a belépőmodell. Hansnak ez lehet a legérdekesebb utólagos kitérő: a minőség személyes ellenőrzése mellett kiderülhet, hogy családjának nem kell feltétlenül nagy SUV. Magyar indulóárat és átadási dátumot a német rendelésnyitásból nem vezetünk le. Az európai modell bemutatása.

Melyik szalonba mennének vissza hétfőn?

Hans az Elroqhoz térne vissza először, ha öten kényelmesen elférnek benne. A Peaq akkor kerül elé, ha a harmadik üléssor valódi, rendszeres igény; a Volvo akkor, ha a prémiumutastér és a technika felára belefér. Li Wei Hyundai-linkje viszont megváltoztathatja a sorrendet: egy kisebb, olcsóbb IONIQ 3 mellett több pénz maradhat másra.

Joe a Leaf és az Equinox közé húzná a döntés vonalát. A Nissan alacsonyabb indulóára erős érv, a Chevrolet nagyobb EPA-hatótávját és családi kialakítását pedig érdemes személyesen összevetni vele. A Tesla akkor lép előre, ha Joe számára a töltéssel és a digitális használattal járó előny megéri a tényleges, díjakkal növelt felárat. A 319 és a 321 mérföld közötti különbség nem választ helyette.

Li Wei a BYD és az XPeng ajánlatát vinné haza. Az egyiknél a kedvezőbb helyi ár és a sok autó, a másiknál a töltési technika és a digitális környezet lehet a fő érv. Az IONIQ 3 az ő történetében Hansnak továbbított alternatíva marad, amíg nincs igazolt helyi értékesítés.

A három történet végén nem egyetlen világelső áll, hanem három konkrét következő lépés: bepróbálni a saját gyerekülést és csomagokat, ugyanarra a felszereltségi igényre árat kérni, majd a megszokott útvonalon kipróbálni az autót. A hatótáv és a kilowatt fontos, de a jól használható családi elektromos autó ott kezdődik, ahol a katalógus számai találkoznak a hétköznapokkal.