Hétmillió forint alatt már lehet olyan használt villanyautót venni, amely egy család fő autójaként is szóba jöhet. De ugyanebből a pénzből vehetsz divatos városi kisautót, nagy akkumulátoros crossovert vagy korszerűbb, gyorsabban tölthető kompaktot is. A jó vételt az dönti el, hogy melyik illik az útjaidhoz — és milyen állapotban van a konkrét példány.
A mi rövidlistánkon családi mindenesnek a Kia e-Niro 64 kWh, hatótávra a Hyundai Kona 64 kWh, rendszeres hosszabb utakra a Volkswagen ID.3 58 kWh kerül előre. Ötmillió körüli ingázóautónak az Ioniq Electric 28 kWh az egyik legérdekesebb jelölt. A Zoe, a MINI, az 500e, az e-Golf, az i3 és a Leaf más-más kompromisszummal lehet jó vétel. Plusz egy lehetőségként a nagyobb futású Tesla Model 3 SR+ is bekerült; a táblázatokban +1 jelöli. Ez használati szempontú szerkesztőségi ajánlás, nem megbízhatósági rangsor.
Mit találunk hétmillió alatt?
Árpillanatkép: 2026. október 16. Az alábbiak egyedi, magyar hirdetési példák, a nyilvánosan olvasható hirdetések alapján. Nem piaci minimumok, átlagárak vagy lezárt adásvételek. Az ár, az elérhetőség, az állapot és a kilométeradat az eladónál újra ellenőrizendő; a hirdetéseket nem ajánljuk bevizsgált autóként. A felszereltségi mezőkben talált pontatlanságok miatt a műszaki összevetést külön adatlapokra építettük.
| Modell / változat | Kínálati ár | Évjárat | Hirdetett futás |
|---|---|---|---|
| Nissan Leaf 40 kWh (ZE1) | 4 299 900 Ft | 2018/10 | 132 000 km |
| Hyundai Ioniq Electric 28 kWh | 4 950 000 Ft | 2018/7 | 118 000 km |
| Volkswagen e-Golf 35,8 kWh (2017–) | 5 145 000 Ft | 2019/8 | 121 416 km |
| Renault Zoe ZE50 R135 52 kWh | 5 490 000 Ft | 2020/12 | 76 000 km |
| Fiat 500e 42 kWh (EU, 2020–) | 5 790 000 Ft | 2022/6 | 41 114 km |
| MINI Cooper SE F56 32,6 kWh | 5 800 000 Ft | 2020/3 | 49 700 km |
| BMW i3 120 Ah (BEV) | 6 199 000 Ft | 2019/11 | 113 000 km |
| Volkswagen ID.3 Pro Performance 58 kWh | 6 490 000 Ft | 2020/11 | 131 904 km |
| Kia e-Niro 64 kWh (első generáció) | 6 490 000 Ft | 2019/10 | 197 000 km |
| Hyundai Kona Electric 64 kWh (MY20) | 6 590 000 Ft | 2020/12 | 154 736 km |
| +1 Tesla Model 3 Standard Range Plus (2019–2020) | 6 699 999 Ft | 2019/12 | 172 000 km |
A hirdetési példák: VW ID.3 58, Renault Zoe 52, MINI Cooper SE, Fiat 500e 42, VW e-Golf 35.8, BMW i3 120 Ah, Kia e-Niro 64, Hyundai Kona 64, Nissan Leaf 40, Hyundai Ioniq 28, +1 Tesla Model 3 SR+.
A példák legfontosabb tanulsága: a hasonló ár mögött nagyon különböző autók állnak. A 2022-es Fiat kevesebb mint 42 ezer kilométerrel szerepel, a nagyobb családi e-Niro közel 197 ezerrel. A Kia tágassága és akkumulátora érték, a futása viszont alaposabb állapotvizsgálatot és a garanciák külön ellenőrzését indokolja. Egyetlen árkülönbségből sem következik, hogy az olcsóbb példány a jobb vétel.
Hatótáv: melyik mennyit tud, és milyen körülmények között?
Az egységes összevetéshez az EV Database becsléseit használjuk, a táblázat alatt hivatkozott változatokra. Az enyhe vegyes adat 23 °C, klíma nélkül, a hideg adat −10 °C, fűtéssel értendő. Az autópályás oszlop állandó 110 km/h, nem magyar autópályatempós, 130-as mérés. Minden szám újkori állapotú akkumulátorral, 100-ról 0%-ig számolt teljes hatótáv; nem az adott hirdetésben szereplő autó tesztje. A hideg oszlop szigorú összehasonlítási forgatókönyv, nem minden téli nap előrejelzése.
| Változat | Használható akku, újkorában | Enyhe / vegyes | Hideg / vegyes | Hideg / 110 km/h |
|---|---|---|---|---|
| VW ID.3 58 | 58 kWh | 400 km | 295 km | 250 km |
| Renault Zoe 52 | 52 kWh | 355 km | 260 km | 220 km |
| MINI Cooper SE | 28,9 kWh | 210 km | 150 km | 125 km |
| Fiat 500e 42 | 37,3 kWh | 270 km | 195 km | 165 km |
| VW e-Golf 35.8 | 32 kWh | 215 km | 160 km | 135 km |
| BMW i3 120 Ah | 37,9 kWh | 275 km | 200 km | 165 km |
| Kia e-Niro 64 | 64 kWh | 430 km | 315 km | 265 km |
| Hyundai Kona 64 | 64 kWh | 450 km | 325 km | 275 km |
| Nissan Leaf 40 | 39 kWh | 275 km | 200 km | 165 km |
| Hyundai Ioniq 28 | 28 kWh | 220 km | 160 km | 135 km |
| +1 Tesla Model 3 SR+ | 49 kWh | 370 km | 265 km | 230 km |
Hatótáv- és töltési adatlapok: VW ID.3 58, Renault Zoe 52, MINI Cooper SE, Fiat 500e 42, VW e-Golf 35.8, BMW i3 120 Ah, Kia e-Niro 64, Hyundai Kona 64, Nissan Leaf 40, Hyundai Ioniq 28, +1 Tesla Model 3 SR+.
A típusnévben szereplő kWh nem mindig használható kapacitás: a 42-es Fiatnál itt 37,3, a 35,8-as e-Golfnál becsült 32, a MINI-nél 28,9 kWh-val számol az adatlap. A Leafnél a hivatkozott adatbázis 39 kWh használható értéket ad meg. Ezek egységesített adatlapadatok; a megvett autó ténylegesen kivehető energiáját állapotfelmérés tisztázza.

Otthon és útközben két külön versenyszám a töltés
AC a váltóáramú otthoni és sok utcai töltő; itt az autó fedélzeti töltője és a rendelkezésre álló fázisok korlátoznak. DC az egyenáramú villámtöltés, jellemzően utazás közben. A táblázat DC-csúcsa és 10–80%-os ideje az EV Database kedvező körülményekre vonatkozó adata; a csúcs rövid ideig áll fenn. A töltőoszlopnak is ki kell szolgálnia az autó teljesítmény- és áramigényét.
| Változat | AC maximum / fázis | DC csatlakozó / csúcs | DC 10–80%, kb. |
|---|---|---|---|
| VW ID.3 58 | 11 kW · 3φ | CCS · ≈124 kW | 34 perc |
| Renault Zoe 52 | 22 kW · 3φ | CCS* · ≈46 kW | 56 perc |
| MINI Cooper SE | 11 kW · 3φ | CCS · ≈49 kW | 30 perc |
| Fiat 500e 42 | 11 kW · 3φ | CCS · ≈85 kW | 25 perc |
| VW e-Golf 35.8 | 7,2 kW · 2φ | CCS* · ≈40 kW | 36 perc |
| BMW i3 120 Ah | 11 kW · 3φ | CCS · ≈49 kW | 36 perc |
| Kia e-Niro 64 | 7,2 kW · 1φ / később 11 kW · 3φ* | CCS · ≈77 kW | 46 perc |
| Hyundai Kona 64 | 7,2 kW · 1φ / 10,5–11 kW · 3φ* | CCS · ≈77 kW | 46 perc |
| Nissan Leaf 40 | 3,6 / 6,6 kW* · 1φ | CHAdeMO · ≈46 kW | 43 perc |
| Hyundai Ioniq 28 | 6,6 kW · 1φ | CCS · ≈69 kW | 19 perc |
| +1 Tesla Model 3 SR+ | 11 kW · 3φ | CCS · ≈170 kW | 25 perc |
A φ a fázisok száma. A csillagos felszerelés nem minden autóban van meg. A Zoe-nál és az e-Golfnál nézd meg fizikailag a CCS két alsó érintkezőjét. A korai e-Niro és Kona jellemzően egyfázisú; később megjelent a háromfázisú fedélzeti töltő, piac- és felszereltségfüggően. A Kona gyári 10,5 kW-ját az adatbázis 11-re kerekíti. A Leaf AC-töltőjéből is létezik eltérő kivitel. A VIN-adatlap és a próbatöltés többet ér a hirdetés kipipált extrájánál. Zoe; e-Golf; Kia; Hyundai.
Egy 3 × 16 amperes, 11 kW-os wallbox az egyfázisú autót általában csak körülbelül 3,7 kW-tal tölti. A 7,2–7,4 kW egy fázison nagyjából 32 ampert kér; a Zoe 22 kW-ja három fázison 32 ampert. Nem elég tehát nagy számot választani a töltő dobozán. A hálózat, a ház egyéb fogyasztása és a terhelésvezérlés együtt számít; a szükséges kialakítást villanyszerelő mérje fel.
A mindennapokban ritkán kell nulláról tele tölteni. Napi 50 km, 16 kWh/100 km akkumulátoros fogyasztás és feltételezett 90%-os töltési hatásfok mellett körülbelül 8,9 kWh-t kell felvenni: ideális közelítéssel 2,3 kW-on 3,9 óra, 3,7-en 2,4 óra, 7,4-en 1,2 óra, 11-en 0,8 óra. A valós veszteség autó- és teljesítményfüggő. Egy rendszeresen elérhető, megfelelően kiépített lassabb töltési lehetőség is elég lehet az ingázáshoz.
A villámtöltési időt a visszanyert kilométerrel együtt olvasd. Az Ioniq 28 kedvező körülmények között körülbelül 19 perc alatt teljesíti a 10–80%-ot, de sokkal kevesebb energiát vesz fel, mint a 46 percet kérő e-Niro. A 38,3 kWh-s Ioniq más töltési karakterű: ugyanennek az ablaknak a becslése 53 perc, ezért a nagyobb akku nem automatikusan jobb utazóautó. Hideg akkumulátorral minden ilyen összevetés romolhat; 80% felett további lassulással számolj. A nagyobb Ioniq adatlapja.
Mennyit számít, hol töltöd? Évente százezreket
Az alábbi számítási példa nem aktuális szolgáltatói tarifajegyzék. Évi 15 000 kilométerrel, a villanyórán vagy töltőn mért 18 kWh/100 km-rel számolunk, tehát a töltési veszteség már benne van. Ez évi 2700 kWh. A 70, 180 és 280 Ft/kWh bruttó feltételezett egységár; a saját számláddal és az általad használt töltő díjával helyettesítsd. Előfizetési, parkolási és időalapú díj nincs a példában.
| Töltési forgatókönyv | Feltételezett egységár | 100 km energiaköltsége | Éves energiaköltség |
|---|---|---|---|
| Otthon | 70 Ft/kWh | 1 260 Ft | 189 000 Ft |
| Nyilvános AC | 180 Ft/kWh | 3 240 Ft | 486 000 Ft |
| Nyilvános DC | 280 Ft/kWh | 5 040 Ft | 756 000 Ft |
| 80% otthon + 20% DC | 112 Ft/kWh átlag | 2 016 Ft | 302 400 Ft |

Ebben a példában a kizárólag otthoni és a kizárólag DC-töltés között évi 567 ezer forint a különbség. Ezért egy kicsivel takarékosabb modell kiválasztásánál is többet érhet a kiszámítható otthoni vagy munkahelyi töltés. Lakótelepi használatnál a Zoe 22 kW-ja időelőny lehet, de önmagában nem teszi olcsóvá az utcai áramot. A lakossági árat se kezeld korlátlanul rendelkezésre álló kedvezményes autótöltési keretként: a háztartás teljes fogyasztásával együtt tervezz.
Tíz modell: melyiknek mi az erőssége és a buktatója?
A „problémák” alatt külön kezeljük a konstrukciós kompromisszumot, a dokumentált szervizügyet és a vásárlás előtti ellenőrzési pontot. Egy visszahívás nem jelenti azt, hogy minden példány hibás; egy fórumtörténet pedig nem hibastatisztika. Az alábbi ajánlások feltétele a jó akkumulátorállapot és a rendezett előélet.
Kia e-Niro 64 kWh: a legjobb családi mindenesünk
Ezt választanánk, ha egyetlen autónak kell sokféle feladatot megoldania. A nagy akku mellé használható hátsó sor és csomagtér jár. Otthoni töltéssel a hosszú hatótáv fontosabb előny lehet, mint a villámtöltési rekord. Ugyanakkor ne egy új EV6 töltési tempóját várd tőle: a közel háromnegyed órás megálló a konstrukció része. A Niro Hybrid és a PHEV más autó; a 39,2 kWh-s e-Niro sem az itt vizsgált változat.
Ellenőrizd: hajtómotor- és reduktorhang gyorsításkor, motorféknél és kis sebességnél; AC-fázisszám; szerviz- és hűtőfolyadék-előírások teljesítése. A Kia amerikai ELE234 közleménye konkrét vizsgálati eljárást ad bizonyos Niro EV-k hajtásegység-zajára; ez nem minden magyar autóra érvényes visszahívás. A garancia fennmaradását futás és idő alapján, dokumentummal tisztázd. Értéktartási érv: a családi használhatóság és a 64 kWh; ellene dolgozhat a magas futás és a lassabb DC. Gyártói szervizközlemény.
Hyundai Kona 64 kWh: sok hatótáv, kisebb családi tér
Akkor néznénk először, ha a hatótáv fontosabb a hátsó lábtérnél. A 64 kWh-s első generáció takarékos, jól használható utazóautó lehet két embernek. Gyereküléssel, babakocsival viszont próbáld ki, mennyivel szűkebbnek érzed a Nirónál. Az olcsóbb 39,2 kWh-s Kona más hatótávkategória. Töltésben a nagy akkumulátor nem jelent automatikusan gyors megállókat.
Ellenőrizd: az akkumulátoros visszahívási kampány érintettségét és lezárását, esetleges akkucserénél a számlát, dátumot és az új egység azonosítását. A Hyundai hivatalosan dokumentált akkucserés kampányt; az évjárat önmagában nem dönti el, érintett-e a kinézett autó. Hallgasd meg a hajtást, vizsgáltasd a hűtőrendszert, és igazold a töltő kivitelét. Értéktartási érv: a nagy hatótáv; dokumentálatlan akkumulátortörténettel viszont nehéz jó árat kérni. Hyundai-közlemény.
Volkswagen ID.3 58 kWh: rendszeres hosszabb utakra
Az alapmezőny egyik legjobb utazós kompromisszumának tartjuk, ha jó állapotú, rendezett szoftverű példányt találsz. Tágas utastér, háromfázisú AC és a mezőny egyik legerősebb DC-töltése szól mellette. A kapacitásjelölést ellenőrizd: a 45 kWh-s Pure és a 77 kWh-s Pro S nem ugyanez. A korai autók töltési görbéje szoftver- és akkumulátorfüggő; az adatlap csúcsa nem minden megállónál reprodukálható.
Ellenőrizd: infotainment, minden vezetéstámogató funkció, töltésidőzítés, 12 V-os akkumulátor és a gyári szervizakciók. A Volkswagen korábbi 2.4-es csomagja új 12 V-os akkumulátort és módosított hőmenedzsmentet is tartalmazott; vásárláskor a konkrét autó teljes frissítési előéletét kérd. Értéktartási érv: 58 kWh + CCS + 11 kW AC; a későbbi, jobb szoftverű és gyorsabban tölthető modellek versenye viszont árnyomást jelenthet. Volkswagen szervizinformáció.
Hyundai Ioniq Electric 28 kWh: az észszerű ingázó
Körülbelül ötmilliós keretnél ezt mindenképp megnéznénk az e-Golf mellett. Jó hatékonyság, ötajtós használhatóság és a kis akkuhoz képest erős DC-töltés a recept. A napi út legyen rövidebb a hidegben is biztosan teljesíthető távnál. Hosszú autópályázásnál gyakrabban kell megállni; a rövid töltés önmagában nem pótolja a nagy akkumulátort.
Ellenőrizd: valóban a 28 kWh-s Electric legyen, ne hibrid vagy plug-in hibrid; próbáld ki az AC- és DC-töltést, a fűtést, a klímát, és hallgasd meg a hajtást. Az akkumulátor korát se hagyd figyelmen kívül. Itt nem állítunk bizonyítottan gyakori, minden példányra jellemző hibát. Értéktartási érv: alacsony vételár és hatékonyság; a rövid téli/autópályás táv szűkíti a következő vevők körét.
Renault Zoe ZE50: annak erős, aki AC-ról él
Otthoni töltés nélkül is lehet értelmes jelölt, ha rendszeresen elérsz egy 22 kW-os AC-oszlopot. Egy munkaidő alatti vagy esti töltés így kényelmesebb lehet, mint az egyfázisú versenytársakkal. A hosszú távú DC-töltés viszont lassabb; a CCS nélküli példány utazásnál komoly kompromisszum. Az 52 kWh-s ZE50-et ne keverd a régebbi 22 vagy 41 kWh-s Zoékkal.
Ellenőrizd: az akku tulajdonjogát, a CCS-t, a töltést, a motorcsapágy hangját és a klímát. Az ADAC a Zoe modellcsaládnál motorcsapágy- és klímakompresszor-problémát, a korai autóknál teljesítményelektronikát is kiemel. Külön szempont a frissített Zoe 2021-es nulla csillagos Euro NCAP-eredménye; a régi ötcsillagos értékelés más vizsgálathoz tartozik. Értéktartás: saját akkuval és CCS-szel könnyebb érvelni mellette. ADAC; Euro NCAP.
Volkswagen e-Golf: ha hagyományos autóérzetet keresel
Azoknak jó, akik egyszerűen egy Golfot szeretnének elektromosan. Ismerős kezelés és használható ötajtós karosszéria, de szerény hatótáv és 40 kW körüli DC. A 2017-től érkező 35,8 kWh-s verziót keressük; a korábbi kis akkumulátoros autó más kompromisszum. A mintában az Ioniq hasonló áron gyorsabban tölthető, a Golf mellett inkább a megszokott ergonómia és a személyes állapotösszevetés dönthet.
Ellenőrizd: CCS-csatlakozó, hőszivattyú megléte és működése, fűtés, töltőcsatlakozó reteszelése, fékek és futómű. Az ADAC a Golf VII családnál fék-, rugó- és lengéscsillapító-ellenőrzésre ad okot; ezt nem értelmezzük külön e-Golf-hibaaránynak. Értéktartás: az ismert forma segíthet, de az ID.3-hoz túl közel árazott példány mellett nehéz érvelni. ADAC használtmodell-jelentés.
Fiat 500e 42 kWh: városba a legkiegyensúlyozottabb kisautó
A kis méretű városi mezőnyben ezt választanánk elsőként, ha nem kell nagy hátsó sor. A MINI-nél nagyobb használható akku, 11 kW AC és érdemi CCS-töltés jó kombináció. A 42 kWh-s európai, 2020-tól gyártott generációról beszélünk: a régebbi amerikai import 500e és a 24 kWh-s európai változat nem ugyanaz az ajánlat. Négy ülés és kis csomagtartó mellett családi főautónak csak nagyon tudatosan választanánk.
Ellenőrizd: 12 V-os akkumulátor, hibakódok, töltésindítás, ajtónyitás, fűtés és az infotainment működése. Ezek átvizsgálási pontok, nem mindegyik példányra bizonyított típushibák. Az ADAC saját tartóstesztje a téli/autópályás használat és a szűk csomagtér korlátait is megmutatja. Értéktartás: a 42 kWh és a CCS vonzóbb használhatóságot ad, de a formára kifizetett felárat ne tekintsd garantáltan visszakaphatónak. ADAC tartósteszt.
MINI Cooper SE: vezetési élmény, rövid hatótávval
Második autónak, rövid napi utakra és élményre vennénk. A korábbi F56-os SE karakteres, kompakt alternatíva, de a 28,9 kWh használható akku szűk mozgásteret hagy a téli autópályázáshoz. A hasonló árú Fiat ebben az összevetésben több hatótávot ad. A MINI-t ezért a személyes próbaút és a márkaélmény alapján válaszd, ne a legtöbb kilométer/forint reményében. A 2024-től megjelent új generáció eltérő műszaki alap.
Ellenőrizd: akkumulátoros kampányok lezárása, 12 V-os rendszer, töltés és futómű. Az amerikai 24V-612 visszahívás egyes 2020–2024-es SE-k nagyfeszültségű rendszerét és szoftverét érinti; magyar vagy import autónál a márkaszerviz VIN-ellenőrzése dönti el a teendőt. Értéktartás: a karakter vevőt hozhat, de a kis akku és az újabb generáció nagyobb használhatósága korlátozhatja az árat. Hivatalos visszahívási dokumentum.
BMW i3 120 Ah: különleges városi autó, különleges kompromisszumokkal
Az i3-ból a tisztán elektromos 120 Ah-s a legérdekesebb célpont ebben a keretben. Az Ah nem kWh: ennél a verziónál az adatlap 37,9 kWh használható energiát ad meg. Könnyűnek, fordulékonynak ható városi autó, de négyüléses, és a hátsó ajtók szűk parkolóban, gyereküléssel próbát kérnek. A 60 és 94 Ah, illetve a benzinmotoros hatótávnövelővel szerelt REx eltérő választás.
Ellenőrizd: gumik ára és kopása, futómű, klíma, fűtés és a korábbi sérülések javításának dokumentációja. A szénszálas utascella miatt sérült autónál i3-at ismerő szakembert vinnénk. Az ADAC a magas gumikopást és az ajtórendszer kompromisszumát is kiemeli. Értéktartás: a különlegesség támogathatja a keresletet, de nem bizonyítja, hogy az i3 befektetés; a 120 Ah használhatósága erősebb érv a gyűjtői reménynél. ADAC.
Nissan Leaf 40 kWh: jó áron ingázni, tudatos korlátokkal
A Leafet árengedménnyel és otthoni töltési lehetőséggel vennénk számításba. A mintában jóval olcsóbb a nagy akkumulátoros crossovereknél, miközben ötajtós, használható autó. Viszont a CHAdeMO-csatlakozós példány nem tud közvetlenül CCS-kábelen villámtölteni: az útvonalaidon ténylegesen elérhető, működő CHAdeMO-pontokat ellenőrizd. A 62 kWh-s e+ nagyobb akkuja sem alakítja át CCS-es autóvá.
Ellenőrizd: az akkumulátor állapotát, cellaeltéréseit és terhelés alatti viselkedését; a műszerfal pálcikái önmagukban kevesek. A gyártó is jelzi, hogy egymást követő villámtöltések hőmérséklet miatt hosszabbodhatnak. Értéktartás: a csatlakozó és a hosszú távú használat korlátja szűkítheti a későbbi vevőkört. Emiatt hasonló állapot és ár mellett mi a megfelelő CCS-es alternatívát választanánk. Nissan töltési megjegyzése; Állapotvizsgálati szempontok.
+1 opcionális jelölt: Tesla Model 3, több kilométerrel
Igen, hétmillió forint alatt már Tesla is van. A 2026. október 16-án ellenőrzött példánk egy 2019. decemberi Model 3 Standard Range Plus, 172 000 kilométerrel, 6 699 999 forintos kínálati áron. A cikk árfolyamával ez mintegy €18,430, tehát 20 000 euró alatt is belefér. Az olcsóbb használt Teslák közül ezt a hátsókerék-hajtású változatot vesszük fel +1 lehetőségként; nem a teljes márkakínálat abszolút minimumárát állítjuk. A nagyobb futás itt a vételi döntés egyik fő feltétele. A konkrét hirdetés.
Mit kapsz érte? A korai európai SR+ becsült 49 kWh-s használható akkuja 370 km enyhe, 265 km hideg vegyes és 230 km hideg, 110 km/h-s autópályás hatótávot ad az összehasonlításban. 11 kW-os háromfázisú AC, CCS és Supercharger, kedvező esetben 25 perces 10–80% segíti a használatot. Újkori becslésekről beszélünk, nem a hirdetett példány méréséről. Ez az NCA-akkus, hőszivattyú nélküli változat eltér a későbbi LFP-s Model 3-tól. EV Database-adatlap.
A vételár mellett a javítási tartalék dönt. Nézesd át a futóművet, lengőkarokat, fékeket, világítást és az akkumulátor alját; próbáld ki a fűtést, klímát, AC- és DC-töltést. Az ADAC Model 3-jelentése külön kiemeli a fék, világítás és futómű ellenőrzését. Az SR+ akkumulátor- és hajtásgaranciájának 160 000 km-es korlátját a példánk már meghaladja: ne számolj automatikusan fennmaradó védelemmel csak azért, mert még nincs nyolcéves. Az eredeti garanciafeltételeket és az esetleges cserélt alkatrész külön garanciáját alvázszámhoz kötve tisztázd. ADAC; Tesla garanciainformáció.
Kinek éri meg? Annak, aki Tesla Model 3-at szeretne, értékeli a töltési lehetőségeit, és a vételár után is tud tartalékot hagyni. Értéktartásnál a márka ismertsége és az igazolt akkumulátorállapot segíthet, a magas futás, a kifutott garancia és az újabb változatok árversenye viszont fékezheti az eladási árat. A jó SoH értékes adat, de önmagában nem igazolja a teljes autó állapotát. A keretbe éppen beférő Tesla ezért nálunk opcionális jelölt, amelyhez különösen alapos átvizsgálás kell.
Értéktartás: a következő vevő is használható autót keres
Nem lenne megalapozott megígérni, melyik mennyit ér majd három év múlva. A mostani hirdetési mintánk nem idősoros árkutatás, ezért belőle értékvesztési százalékot sem lehet kiszámítani. A következő táblázat szerkesztőségi értékelés az eladhatóságot segítő és nehezítő tulajdonságokról. Az újautó-akciók, az importkínálat és a technikai fejlődés a teljes mezőnyt átárazhatják.
| Modellcsoport | Ami segítheti az eladást | Ami korlátozhatja az árat |
|---|---|---|
| e-Niro / Kona 64 | Nagy akku, sokféle feladatra elegendő hatótáv | Magas futás, lassabb DC, tisztázatlan javítások |
| ID.3 58 | CCS, 11 kW AC, tágas utastér | Korai szoftvermegítélés, erős újabb konkurencia |
| Zoe 52 | Saját akku, 22 kW AC, igazolt CCS | CCS hiánya, bérleti kötelezettség, biztonsági kompromisszum |
| Ioniq 28 / e-Golf 35,8 | Elérhető belépőár, hétköznapi használhatóság | Rövidebb hideg/autópályás hatótáv; Golfnál hiányzó CCS |
| 500e 42 / MINI SE / i3 120 | Karakter és városi használhatóság | Kis csomagtér/négy ülés; MINI-nél különösen rövid hatótáv |
| Leaf 40 | Kedvező ár, megfelelő ingázási képesség | CHAdeMO, akkumulátorállapot és ismételt DC-töltés korlátai |
| +1 Tesla Model 3 SR+ | Márkaismertség, CCS/Supercharger, igazolt akkuállapot | Magas futás, garanciakorlát, javítások és újabb változatok árversenye |
Az értékvesztést forintban is számold. Egy 5 milliós autó feltételezett 20%-os áresése 1 millió forint; egy 6,5 milliós autó feltételezett 15%-os esése 975 ezer. A százalékban jobban teljesítő autó így szinte ugyanannyi pénzt veszít. Ezek szemléltető arányok, nem előrejelzések. A döntéshez a vételár mínusz későbbi eladási ár mellé add hozzá az áramot, biztosítást, szervizt, gumikat, töltőkiépítést és az esetleges finanszírozást.
A vétel előtt ezt az öt dolgot kérjük számon
-
Független akkumulátorvizsgálat. SoH, vizsgálati módszer és dátum, hibakódok, cellaeltérések; lehetőség szerint kivehető energia és terheléses próba. A „100%-os akku” hirdetési szöveg nem jegyzőkönyv.
-
AC- és DC-próbatöltés. A megfelelő csatlakozón, ismert teljesítményű oszlopon, feljegyzett töltöttséggel és hőmérséklettel. Egy hideg akku gyenge csúcsa önmagában nem diagnózis.
-
VIN és előélet. Szervizek, baleseti javítások, lezárt visszahívások, akkucsere és a fennmaradó garanciák pontos feltételei; Zoénál az akkumulátor tulajdonjoga is.
-
A teljes autó átvizsgálása. Fék, gumi, futómű, alváz/akkuburkolat, fűtés, klíma és 12 V-os rendszer. A villanymotor egyszerűsége nem szünteti meg ezeket a költségeket.
-
Saját használati próba. Gyerekülés, csomagok, parkolóhely, téli napi út és az elérhető töltők. A jó állapotú, megfelelő kisebb autó jobb vétel lehet a keret tetejébe erőltetett nagyobbnál.
Már az utazás előtt: mit tudhatsz meg alvázszám alapján?
Külföldön álló, céges flottából felvásárolt vagy banki visszavételből származó autónál a hirdető nem feltétlenül ismeri a teljes előéletet és minden extrát. Érdemes ezért már a megtekintés megszervezése előtt elkérni a 17 karakteres alvázszámot. A következő két szolgáltatás nyilvános leírása és a VAG-szolgáltatás mintariportjai alapján az alábbi adatokkal egészítheted ki a hirdetést.
Tesla: felszereltség és dátumozott SoH-becslés
A servicehistorybyvin.com Tesla-lekérdezése olyan szolgáltatás, amelynél alvázszám alapján gyári kivitel, felszereltség, valamint az elérhető akkumulátorkapacitás- és SoH-adat kérhető le. A szolgáltató leírása szerint a járműadatlaphoz VIN és e-mail-cím kell, Tesla-fiók nem. Így a külföldön álló autó adatait is elkezdheted ellenőrizni otthonról, anélkül, hogy személyesen az autó mellett lennél. A modell, a hajtás, a belső tér és az Autopilot-csomag adatai összevethetők a hirdetéssel.
A SoH frissességénél a becslés dátumát nézd. A most lekért riport nem feltétlenül most mért akkumulátorállapotot mutat: a szolgáltató külön kezeli a becslés és a lekérés dátumát. A konkrét VIN-hez elérhető adatok eltérhetnek, ezért minden autóra és országra garantált, élő SoH-lekérdezést nem ígérhetünk. A százalékot a használható kWh-val és a dátummal együtt értékeld; vásárláskor egészítsd ki állapotvizsgálattal. Adatelérhetőség és feltételek.
VAG: szervizmúlt, kilométerállások és gyári felszereltség
Volkswagen, Audi, Škoda, SEAT és CUPRA esetén a vwidcheck.com a rendelkezésre álló elektronikus szervizdokumentációt dolgozza fel. A riport dátumokat, bejegyzésekhez tartozó kilométeróra-állásokat és elvégzett munkákat, továbbá a dokumentált gyári kampányok és visszahívások közérthető értelmezését adja. Az ID.3-nál vagy az e-Golfnál így célzottan rákérdezhetsz: látszik-e szervizintervallum-eltérés, mely kampányban vett részt az autó, és mi van dokumentálva az elvégzéséről? A nyilvános mintariport ilyen intervallumeltérést és kampánymagyarázatot is bemutat.
Akkumulátorgarancia szempontjából ez fontos kiindulópont, nem garanciaigazolás. Egy késedelmesnek látszó bejegyzés vagy hiányzó adat további kérdést indokol, de önmagában nem bizonyítja, hogy elmaradt a karbantartás vagy megszűnt a garancia. A számlákkal, az autóra előírt intervallummal és a márkaszervizzel együtt tisztázd a helyzetet. A VWIDCheck maga is jelzi, hogy a garancia érvényességét nem minősíti; a lekérdezéshez tulajdonosi vagy meghatalmazotti jogosultságot kér.
Ugyanitt külön rendelhető az eredeti gyári járműadatlap és felszereltségi lista, közérthető összefoglalóval. A felszereltségi mintariport gyári PR-kódokat, eredeti piaci kivitelt és műszaki részleteket is tartalmaz. Külföldi, flottás vagy banki visszavett autónál ez különösen hasznos: a hirdetésnél részletesebben ellenőrizhető például a hőszivattyú, az ülésfűtés, a vezetéstámogató csomag vagy a töltési kivitel. A gyári lista az eredeti konfigurációt írja le; az extrák jelenlegi meglétét, működését és az utólagos módosításokat a megtekintésen is vizsgáld meg.
Melyiket vennénk a saját pénzünkből?
| Ha ez a fő szempont… | Ezzel kezdenénk a keresést |
|---|---|
| Egyetlen családi autó, otthoni töltéssel | Kia e-Niro 64 kWh; mellette ID.3 58 |
| Nagy hatótáv, kevésbé fontos hátsó tér | Hyundai Kona Electric 64 kWh |
| Rendszeres hosszabb út, útközbeni DC | Volkswagen ID.3 Pro Performance 58 kWh |
| Ötmillió körüli ingázó, biztos otthoni töltés | Hyundai Ioniq Electric 28; alternatíva e-Golf 35,8 |
| Rendszeres, jól elérhető 22 kW AC | Renault Zoe ZE50, saját akkuval és lehetőleg CCS-szel |
| Kompakt városi második autó | Fiat 500e 42; élményre MINI SE vagy i3 120 Ah |
| Minél kisebb vételár, rövid kiszámítható utak | Jól átvizsgált Leaf 40, kellő árkülönbséggel |
| +1: Tesla a kereten belül, nagyobb futás és javítási tartalék vállalásával | Model 3 Standard Range Plus; VIN-, akku- és teljes állapotvizsgálattal |
Ha egyetlen választ kell adnunk: jó állapotú e-Niro 64 kWh-val kezdenénk, és ugyanazon a napon megnéznénk egy ID.3 58-at is. Aki nem használja ki a nagy akkut, annak viszont nem kell elköltenie mind a hétmilliót: egy megfelelő Ioniq vagy e-Golf pénzt hagyhat a zsebben. A legjobb ár-érték arányt végül az az autó adja, amelyet kényelmesen tudsz tölteni, télen is teljesíti az útjaidat, és a vásárlás előtti vizsgálaton is rendben van.
Források45
- Használtautó.hu — Volkswagen ID.3 Pro Performance 58 kWh
- EV Database — Volkswagen ID.3 Pro Performance 58 kWh
- Használtautó.hu — Renault Zoe ZE50 R135 52 kWh
- EV Database — Renault Zoe ZE50 R135 52 kWh
- Használtautó.hu — MINI Cooper SE F56 32,6 kWh
- EV Database — MINI Cooper SE F56 32,6 kWh
- Használtautó.hu — Fiat 500e 42 kWh (EU, 2020–)
- EV Database — Fiat 500e 42 kWh (EU, 2020–)
- Használtautó.hu — Volkswagen e-Golf 35,8 kWh (2017–)
- EV Database — Volkswagen e-Golf 35,8 kWh (2017–)
- Használtautó.hu — BMW i3 120 Ah (BEV)
- EV Database — BMW i3 120 Ah (BEV)
- Használtautó.hu — Kia e-Niro 64 kWh (első generáció)
- EV Database — Kia e-Niro 64 kWh (első generáció)
- Használtautó.hu — Hyundai Kona Electric 64 kWh (MY20)
- EV Database — Hyundai Kona Electric 64 kWh (MY20)
- Használtautó.hu — Nissan Leaf 40 kWh (ZE1)
- EV Database — Nissan Leaf 40 kWh (ZE1)
- Használtautó.hu — Hyundai Ioniq Electric 28 kWh
- EV Database — Hyundai Ioniq Electric 28 kWh
- Használtautó.hu — +1 Tesla Model 3 Standard Range Plus (2019–2020)
- EV Database — +1 Tesla Model 3 Standard Range Plus (2019–2020)
- ADAC — Renault Zoe used-car report
- ADAC — Used electric cars: equipment and battery ownership
- Euro NCAP — 2021 Renault Zoe assessment
- ADAC — BMW i3 used-car report
- ADAC — Volkswagen e-Golf used-car report
- ADAC — Fiat 500e long-term test
- Hyundai — February 2021 EV battery recall
- Kia — ELE234 drive-unit inspection bulletin
- NHTSA / BMW — MINI Cooper SE recall 24V-612
- Volkswagen — ID. software 2.4 and 12 V battery
- Hyundai — Kona Electric November 2020 technical data
- Kia — e-Niro equipment sheet
- Nissan — Leaf brochure and charging limitations
- EV Database — Ioniq Electric 38.3 kWh
- ADAC — Buying a used electric car
- ADAC — Tesla Model 3 used-car report
- Tesla — Vehicle warranty, Hungary
- ServiceHistoryByVIN — Tesla VIN, equipment and SoH
- ServiceHistoryByVIN — Terms and data availability
- VWIDCheck — Service history and factory equipment
- VWIDCheck — Public service-analysis sample
- VWIDCheck — Public factory-equipment summary sample
- ECB — Euro foreign exchange reference rates, 2026-10-15



